Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Köptvist mellan 2 företag

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2011-04-07, 05:23 #10
Gustavs avatar
Gustav Gustav är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 3 171
Gustav Gustav är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
Gustavs avatar
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 3 171
Om teknikern hade i uppdrag av dig att hämta server, så kan man argumentera för att han måste ha haft rätt att kvittera ut den. Därmed har du givit teknikern fullmakt att ingå den typen av avtal i ditt ställe. Särskilt som beloppet det rör sig om är så ringa.

Rent juridiskt så har du ett anspråk på teknikern. Därför att han har levererat en server som inte motsvarar den server som du gav honom i uppdrag att kvittera ut och att transportera till dig. Säljaren i sin tur har friskrivit sig genom kvittensen. Teknikern har ju skrivit under på att han har hämtat 6x300gb, men till dig har han bara levererat 4x300gb + 2x74gb. Du har därför ett anspråk på teknikern, inte på säljaren.

Rent juridiskt så kan du inte ställa krav på säljaren. Du kan driva en tvist mot teknikern, som i sin tur kan driva en tvist mot säljaren.

Lagen stämmer inte alltid överens med det man tycker borde vara rimligt. Rent moraliskt så bör säljaren naturligtvis skicka dig två till 300gb diskar, eller ta tillbaka servern och betala alla kostnader. Men det blir du tyvärr tvungen att förklara för säljaren, utan att ha stöd av lagen.
Gustav är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 21:27.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017