FAQ |
Kalender |
|
![]() |
#1 | ||
|
|||
Supermoderator
|
Att mer eller mindre tvinga medlemmarna att skaffa Flattr-konton känns inte som en särskilt lyckad idé (det blir dessutom reklam för en tjänst), annars är tanken inte helt fel.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments Senast redigerad av tartareandesire den 2011-02-18 klockan 10:35 |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Flitig postare
|
Citat:
Fanns det en knapp så är det ju högst frivilligt för de med Flattr konton att visa sin uppskattning. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | ||
|
|||
Supermoderator
|
Det blir ett högst markant incitament, därav att det inte är en bra lösning. Sedan finns det redan nu ett gäng personer med två konton vilket ställer till det och tror inte att man skulle få bättre svar genom att införa något sådant. Risken är snarare att det blir flatter-samlande med en massa nybörjarfrågor som resultat.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | ||
|
|||
Flitig postare
|
Citat:
Forumet är ju den som vinner mest hur som helst, det bra inlägget publiceras ju oavsett om någon trycker på flattr eller inte. Jag förstår inte alls vad som ska vara dåligt. Det är ju inte som att folk kommer att sluta skriva inlägg om dom inte blir "flattrade", merparten använder säkert inte ens flattr. Det är ju bara ett extra sätt att visa uppskattning till någon som tar sig tid att bidra till forumet. |
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|