Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Behövs alltid vps för större siter? Vad finns för alternativ?

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2011-02-12, 21:02 #1
Web2.0 Web2.0 är inte uppkopplad
Banned
 
Reg.datum: Feb 2011
Inlägg: 27
Web2.0 Web2.0 är inte uppkopplad
Banned
 
Reg.datum: Feb 2011
Inlägg: 27
Citat:
Ursprungligen postat av tartareandesire Visa inlägg
Man kan ju fråga sig om det är rättvist eller ens lämpligt att låta kunderna härja fritt på ett webbhotell. Använder man mer resurser bör man också betala för detta.
Det handlar naturligtvis inte om att en kund får obegränsat med resurser, med min föreslagna teknik så ger man tex. en kund 6x2st proc. som kan utökas till tex. max 6x20 processer, men för detta betalar man naturligtvis extra för, en kund som behöver 6x20 processer kan jag lova inte kommer att kunna existera på ett befintligt webbhotell i Sverige idag. Ett kontos grundconfig är 6x1 process som kan flexibelt gå upp till 6x2 processer vi höga belastningstoppar, märker man att detta fortgår får kunden köpa till extra processer.

Citat:
Ursprungligen postat av tartareandesire Visa inlägg
Antingen säljer man en molntjänst där man betalar för exakt det man förbrukar eller så säljer man exakt specificerade paket. Något annat är tämligen oansvarigt.
Fast detta är offtopic när du går in på priser och försäljningsfrågor, det är tekniken vi diskuterar främst, men med den teknik jag förespråkar så begränsar man processmässigt konton, men alla kunder får en process pool som är dynamisk inom rimliga gränser.

Senast redigerad av Web2.0 den 2011-02-12 klockan 21:07
Web2.0 är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 19:24.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017