FAQ |
Kalender |
|
![]() |
#1 | ||
|
|||
Har WN som tidsfördriv
|
Jag ser ingen som helst anledning att vara med i a-kassan. Har varit med i Handels tidigare när jag jobbade i butik, otroligt passiva, fick aldrig hjälp.
SIF var mycket bättre, otroligt proaktiva i början för att sedan dö ut även där. Som egen företagare ser jag mig som permanent arbetslös, typ och skulle företaget gå dåligt så har jag större problem än att behöva infinna mig på arbetsförmedlingen varje dag i diverse idiotiska projekt. Se till att ha ett "överlevnadskapital" istället. 100.000 eller något liknande så klarar du dig många månader utan jobb. Att vara inskriven hos arbetsförmedlingen betyder ju generellt att du kan glömma allt vad som har med egen företagare att göra. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Frågan gällde A-kassa, inte fackförbund.
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | ||
|
|||
Har WN som tidsfördriv
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Tror? Det är faktum. Tråden gäller a-kassa och det enda (nästan) du gjorde i ditt inlägg var att kommentera fackanslutning. Vad var det du menade då, att a-kassa är värdelöst för den hjälper aldrig? Jag undrar vem det är som skriver onödiga kommentarer. För övrigt så är varken alfakassan eller SmåA fackförbund eller är knutna till något.
Senast redigerad av Westman den 2010-11-26 klockan 19:20 |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | ||
|
|||
Har WN som tidsfördriv
|
Citat:
Läste du hela mitt inlägg så borde det framgått att jag inte anser att det är värt att vara med i någon a-kassa (oavsett form). Jag har varit egen företagare i 6 år nu och det önskar jag fortsätta med. Kan sammanfatta det jag skrev, för att förtydliga. 1.) För att du ska ha rätt till a-kassa ska du vara inskriven på arbetsförmedlingen (Där finns det inga undantag) 2.) För att arbetsförmedlingen ska hjälpa dig hitta jobb måste du vara ARBETSSÖKANDE - dvs. du får inte ha eget aktivt företag. Dvs. om jag driver en e-handelsbutik på fritiden och den går dåligt kan jag inte skriva in mig hos arbetsförmedlingen som arbetssökande utan att jag lägger företaget vilande eller avvecklar det. (om jag förstått saken rätt) Det enda som SmåKassa hjälper dig med är att få a-kassa fast du inte är fast anställd, det räcker med om du har "stort inflytande" i företaget för att kunna ansluta dig. |
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|