| FAQ |
| Kalender |
|
|
|
|
#1 | ||
|
|||
|
Mycket flitig postare
|
|||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#2 | ||
|
|||
|
Supermoderator
|
Njae, det lär nog knappast stämma. Antalet är väl inte särskilt relevant ändå. Jag är tämligen övertygad om att den totala summan uteblivna skatter är tillräckligt stor för att motivera utredning.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments |
||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#3 | |||
|
||||
|
Klarade millennium-buggen
|
@eng3l - Du har helt rätt, endera är Dag Hardyson felciterad eller så visar Skatteverkets verklighetsuppfattning om antal registrerade domäner hos Svenska aktörer ett nytt kapitel i "Fablernas Värld".
Jag tror mig nog vara kanske den som har bäst koll på antal och storlekar på såväl helsvenska, delvis Svenska sammanslutningar och även Svenska verksamheter genom utländska bulvaner - och hur mycket man än skulle frisera siffrorna uppåt, så är det nollor för mycket och defenitivt inga 50 aktörer av den storleken.. Känns som att Skatteverket återigen utmärker sig på ett, kompetensmässigt, mindre smickrande sätt.. |
|||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#4 | |||
|
||||
|
Klarade millennium-buggen
|
||||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#5 | ||
|
|||
|
Supermoderator
|
Citat:
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments |
||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#6 | |||
|
||||
|
Bara ett inlägg till!
|
Instämmer tarterandesire, media kan missa en del vid citeringar.
Skattemyndighetens riktade kontroller brukar ge bra utfall ur intäktssynpunkt för staten, dvs oss skattebetalare. Men det är väl ett populistiskt inslag hos en del att kritisera den myndighet som ser till att skatter kommer in. |
|||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#7 | |||
|
||||
|
Klarade millennium-buggen
|
@tartareandesire och @hubbert
Jag började ju med att passusen att Dag kunde ha blivit felciterad.. Nu tror jag däremot att Dag blandar ihop Amerikanska och Europeiska stora spelare i ett jämförelseexempel med Svenska spelare (med tanke på att han tar upp .com-försäljningar som inte haft någon Svensk inblandning). Och jag har haft en del kontakter med Skatteverket, inte minst med Dag som dessutom har bla sett mig föreläsa http://www.internetdagarna.se/arkiv/...ifr%C3%A5n.pdf Därför vet jag att han inte tillhör de slöaste knivarna i den lådan.. Men det är också orsaken till att jag blir frustrerad när det framställs som att det finns fullt med Svenska specialiserade företag som sitter och ruvar på miljontals domäner. Det ger inte bara en "onödigt smutsig" och osann bild av verkligheten, utan riskerar även att hämma allmänheten från att skaffa sig en egen domän. På samma sätt som vardagsbedrägerier, bluffakturor och scams hämmar småföretagare från att etablera sig e-handelsmässigt på nätet. Och med tanke på att Skatteverket i snitt är inne och läser mina inlägg/gräv om busar och banditer mm, minst en gång om dagen Källa: http://gnuheter.com/creeper/site/www.internetsweden.se ..och att jag i flera fall anpassar det sätt jag skriver för att poängtera vissa saker för "en del av mina läsare" och att jag desutom fått feedback från vissa myndigheter om vad mina gräv lett till... ..så fnyser jag faktiskt bara åt att jag målas ut som "populistisk" pga av att jag kritiserar Skatteverkets verklighetsuppfattning. Det finns i Sverige ingen spelare eller gruppering som är innehavare eller har inflytande över X XXX XXX domännamn!! Ungefär som förra gången jag berättade att Skatteverkets "Fakta om Internethandel" inte är med sanningen överensstämmande.. Citat:
|
|||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#8 | ||
|
|||
|
Supermoderator
|
Citat:
Det finns åtskilliga grupper som Skatteverket granskat på samma sätt så jag tror inte ni behöver känna er speciella på något vis. Att de går ut publikt har ju också med det förebyggande arbetet att göra och det tycker jag är minst lika viktigt.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments |
||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#9 | |||
|
||||
|
Klarade millennium-buggen
|
@tartareandesire - Hur i hela världen får du mitt arbete på .SE ihopblandat med att jag
inte är bekväm med att Skatteverket alt. artikelförfattaren ger en osann bild av verkligeheten med hittepåsiffror?? Jag tror inte på FUD!! http://sv.wikipedia.org/wiki/FUD sen struntar jag blankt i vem budbäraren är.. ..och vad yrar du om: "..så jag tror inte ni behöver känna er speciella på något vis" Vem skulle känna sig speciell? .SE? I den mån Skatteverket skulle pocka på uppmärksamhet från min arbetsgivare, så är det sannolikt inte .SE´s förehavanden som tilldrar sig Skatteverkets intresse...aight!? Vad sedan gäller Skatteverkets "Riksprojektet Internethandel" där Dag är riksledare, så är det inte alls åtskilliga grupper de fokuserat på.. utan Nätpoker, Webcamgirls, Försäljning av WoW-karaktärer (och andra ingame-värden) och numera domainers. |
|||
|
|
Svara med citat
|
| Svara |
|
|