Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Vad är lämplig load för en webbserver?

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2010-07-05, 22:40 #1
Clarence Clarence är inte uppkopplad
Administratör
 
Reg.datum: Jan 2003
Inlägg: 1 974
Clarence Clarence är inte uppkopplad
Administratör
 
Reg.datum: Jan 2003
Inlägg: 1 974
Citat:
Ursprungligen postat av studiox Visa inlägg
Trådskaparen skiter i om det är Apache eller annan trevlig server om det kan ge bättre output :-) Är det många här som kör lighttpd tillsammans med php (en liten detalj som jag råkade glömma nämna i sammanhanget)
Är förvisso många som kör, men inte i närheten av lika många som Apache. Sen är det vissa som bara kör statiskt/stream via lighttpd och låter en apache bakom hantera dynamiska requests, men i min erfarenhet är lighttpd en bra ersättare till apache även där som dessutom presterar lite bättre. Stora nackdelarna med lighty är att rewrites får skrivas (och dessutom får du starta om servern när de ändras) samt att de finns desto färre färdiga moduler om man har specialkrav.

Oavsett så är det först när du jämför statiska filer som du får en riktigt stor skillnad mot apache med t ex lighty och nginx.
Clarence är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 19:46.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017