Citat:
Ursprungligen postat av youheardit
Det blir att dela upp allt! Sj har jag aldrig jobbat i ramverk och finner knappt någon större anledning till det då jag är (vill inte skyrta för mycket) mycket kunnig inom PHP.
|
Jag med, är dock inte lika effektiv utan ett ramverk.
Plus att jag känner att jag inte har 20 års erfarenhet av SQL-injektioner (säkerhet i allmänhet) som ett ramverk som Cake eller Rails ger.
Det var roligt i början, när man fulhackade som ung, att skriva SQL-satser, idag är det trevligare att använda sig utav
Relational Algebra. Precis som att det en gång var roligt att skriva sin egen cache-hanterare, idag blir det mest Rails inbyggda, då den är effektiviserad till döds.
Jag känner med andra ord att jag inte har 100 man-års erfarenhet av allt runt om kring som sällan är roligt att jobba med ändå. Men är man som du som har 100% koll på grejerna så förstår jag att du vill skriva allt själv.