Citat:
Ursprungligen postat av emilv
Du missar fördelarna med att låta företaget äga hemsidor och domäner. Låter du företaget äga det kan du ta upp hosting och domänförnyelser som utgifter i bolaget. Äger du dem privat är det tveksamt om du kan låta företaget göra förnyelser och äga hostingabbonemanget utan att behöva ta upp det som förmån.
Dessutom kanske du inte vill ha dina egna personuppgifter i whois.
|
Självklart finns det även fördelar. Men när det gäller t.ex. hyrd server så är det oftast bara ringa upp företaget och be dem byta fakturaadress och överlåta det på bolaget, eftersom du som enskild firma ändå inte äger den hyrda servern. Samma sak gäller även co-location, bolaget kan betala för co-location, att du som privatperson äger själva servern har inte så stor betydelse.
Om vi går tillbaka till själva hemsidan så finns ju även alternativet att värdera den och använda den som en del av aktiekapitalet när man startar bolaget.