Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Köpa ny mobil via operatör?

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2010-04-20, 12:40 #11
Xamda Xamda är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jun 2005
Inlägg: 1 900
Xamda Xamda är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jun 2005
Inlägg: 1 900
Citat:
Ursprungligen postat av Allee Visa inlägg
Lite offtopic men skippa htc och windows lurarna generellt... det blir bara många "låne telefoner" medans din är på reklamation/reperation... Kan rekommendera dig Iphone om du vill slippa omstarter, lagg osv
Nu är det som sagt lite off topic, men höll på att sätta kaffet i halsen... Har haft 5 HTC och inte en enda har krånglat. Inte en enda har gått sönder. Min senaste, HTC HD2, går som ett spjut, multitaskar finfint (prova det i en Iphone, host host) och är en på alla sätt och vis strålande telefon, för att inte tala om den helt suveräna skärmen...

Senaste telefonen tog jag på ett abonnemang och ser inga som helst bekymmer med det. Om man inte skall byta abonnemang så är det ju inget problem. Jag fick luren för mindre än en tredjedel av priset med bibehållet abonnemangspris.
__________________
Bara döda fiskar flyter med strömmen.
Xamda är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2010-04-20, 14:08 #12
BarateaUs avatar
BarateaU BarateaU är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Nov 2007
Inlägg: 2 648
BarateaU BarateaU är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
BarateaUs avatar
 
Reg.datum: Nov 2007
Inlägg: 2 648
Som flera sagt så är Iphone kanon.
Men har gått över till "the dark side" själv nu och testar en nexus one vilket jag blir mer och mer fäst vid. OS'et är bra och funktionerna är bra. Men den är lite svår att få tag i så HTC desire är välla jämlik som säljs här.

Så antingen HTC Desire eller Iphone 3Gs, fast Iphone 4G kommer snart så kanske inte är så kul att låsa upp sig i 2 år med en 3Gs om nästa version kommer någon månad senare.
BarateaU är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2010-04-20, 17:11 #13
ooskar ooskar är inte uppkopplad
Banned
 
Reg.datum: Mar 2009
Inlägg: 162
ooskar ooskar är inte uppkopplad
Banned
 
Reg.datum: Mar 2009
Inlägg: 162
Jag blir lite mörkrädd när jag läser hur alla höjer världens mest inlåsta telefon till skyarna... Hellre en HTC med Android (det är framtiden!) än en iPhone (ingenting speciellt, bara en klump med ful design)
ooskar är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2010-04-20, 17:37 #14
Ciffans avatar
Ciffan Ciffan är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: May 2008
Inlägg: 819
Ciffan Ciffan är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
Ciffans avatar
 
Reg.datum: May 2008
Inlägg: 819
Eftersom även jag står i färd att köpa en ny (vet vilken jag vill ha så det är inget att diskutera) så är jag intresserad av ursprungsfrågan - fördelar/nackdelar med att köpa via operatör. Lite har framkommit men jag vill gärna höra mer. Så kan vi inte återgå till det innan tråden spårar ut i ett sandlådekrig om märken

Fördelar - pris
Nackdelar - låst vid utlandsresor, försäkringar täcker inte
Ciffan är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 20:41.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017