FAQ |
Kalender |
![]() |
#31 | ||
|
|||
Nykomling
|
Hmm... är inte detta något SMSLANDET borde kunna svara på?? Hallå, vakna!
![]() |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#32 | ||
|
|||
Supermoderator
|
Det är svårt att fastställa vad "1 SMS" kostar. Det är volymbaserat hos alla leverantörer, ska du skicka 250 000 / månad så får du ner priset i förhållande till om du skicka 5000 /månad... Det beror också på vilket land/operatör du ska skicka till, det finns termination fees hos många operatörer i dagsläget. Vill du skicka via svenska eller utländska SMSC's?
Well, jag kan inte svara på frågan utan att veta mer om de faktorer som spelar in. Det bästa jag kan säga är nånstans mellan 0.35 - 0.90... ![]() Jonas: Din kalkyl var nästan rätt, bl a så är snittkostnaden för sms-leverans högre sedan ett par månader tillbaka pga ändrade termination fees... jag korrigerar den dock inte, den ger en hyfsad bild över hur det ser ut. (Vill även tillägga att de 50% är ett exempel så det inte avskräcker någon från våra avgifter...)
__________________
www.cellsynt.com |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#33 | ||
|
|||
Medlem
|
Citat:
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#34 | ||
|
|||
Supermoderator
|
Utländska samtal? Menar du IVR eller PSMS?
UK har vi haft i ca 2 år... ![]()
__________________
www.cellsynt.com |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#35 | ||
|
|||
Har WN som tidsfördriv
|
Fick idag reklam från Paynova. Dom har nu fått igång sin SMS betaltjänst. Dom tar ut 1 kr + 15% på transaktionsbelopp samt 750:- i månaden.
www.pay no va.com/swe/docs/pay no va_SMS_produktblad.pdf /Janne |
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|