Citat:
Ursprungligen postat av Xamda
Du menar så som många av de stora världsekonomierna gör idag? Ger ut statsobligationer och nya sedlar utan reell täckning?
Visst är fluktuationerna i värdet problematiskt, men knappast ohanterbart.
|
Fast oftast finns det värde, i värsta fall får dom slänga ut folket i landet och sälja hela landet. Så finns ju lite mer möjligheter skapa fram olika värden där. Mark, naturtillgångar, hus, industri... Listan kan göras lång.
Vad har bitcoins för som säkerhet, bakomliggande värde? :P
Citat:
Ursprungligen postat av Xamda
Värdet baseras ju på efterfrågan och att rörligheten är mycket stor är förstås problematiskt, men knappast omöjligt att hantera.
Det finns tjänster tillgängliga som omgående omvandlar din intäkt i bitcoin och andra kryptovalutor till t.ex. USD.
|
Jag vet det, men det är inte hela sanningen. Skulle alla försökt växla in alla bitcoins eller bara större antal postar hade värdet sjunkt som en sten. Inte troligt att du kan skapa miljarder i påhittat valuta och sedan rakt av få över pengarna till en annan valuta.
I princip enkelt förklarat kan du bara växla tillbaka så mycket som någon faktiskt växlat in till bitcoins. Eller det finns folk som vill spekulera i valutan, men försök hitta köpare till större poster som motsvarar stor del av valutan kan man glömma.