FAQ |
Kalender |
![]() |
#31 | |||||||
|
||||||||
Klarade millennium-buggen
|
Citat:
"Post- och telestyrelsen (PTS) har ett samlat ansvar inom området för elektronisk kommunikation. Sedan den 1 juli 2006 har PTS till uppgift att utöva tillsyn enligt lag (2006:24) om nationella toppdomäner för Sverige på Internet (toppdomänlagen). I toppdomänlagen finns bl.a. övergripande bestämmelser om tilldelning av domännamn och tillhandahållandet av ett effektivt tvistlösningsförfarande. För närvarande finns det en administratör av tilldelning av domännamn under den nationella toppdomänen .se, Stiftelsen för Internetinfrastruktur (.SE). PTS har under hösten och vintern 2008/2009 genomfört ett tillsynsarbete för att bedöma om .SE administrerar tilldelningen av domännamn samt tillhandahåller ett förfarande för lösning av tvister om domännamn i enlighet med de krav som ställs i 7 § toppdomänlagen. " http://www.pts.se/sv/Dokument/Rappor...PTS-ER-200917/ (första två stycken!!) 2. Allmänt om PTS underrättelse .SE tolkar underrättelsen så att PTS valt att avstå från att föra en konstruktiv dialog med utgångspunkt i PTS rapport och de alternativa lösningar som skisserats i .SE:s svar på denna rapport. PTS har istället valt att inrikta sig på frågan om en utökning av mängden spärrade domännamn och att göra detta genom att avisera ett bindande beslut förenat med vite. https://www.iis.se/docs/2009-09-28-I...svar-final.pdf Citat:
Citat:
Oavsett så ser jag det som rimligt att innehavare finns sökbar med namn och ser det som märkligt att DI ålägger .SE att anonymisera enskilda innehavare som enskilda firmor och personnamn - som dessutom var och en gömts bakom captcha, samtidigt som DI själva listar personnamn och enskilda firmanamn som är innehavare av tillstånd för kreditupplysning och inkasso i Sverige http://www.datainspektionen.se/lagar...assotillstand/ http://www.datainspektionen.se/lagar...nde-tillstand/ (Ovan listningar är inte undantagna "statsmaktsregister" faller därmed själva under PuL). Citat:
".SE gör bedömningen att lämna ut för- och efternamn är i regel inte integritetskänsligt och det ligger inom .SE:s uppdrag att tillhandahålla ett i viss mån offentligt register. Utlämnande av innehavarens för- och efternamn är följaktligen tillåtet till alla som efterfrågar dem. Uppgifterna kan lämnas ut via telefon, mail eller post osv." Citat:
Citat:
https://torrentfreak.com/mastercard-...viders-130703/ För .SE är svaret väldigt enkelt - det är person- och organisationsnumret som är innehavare av domännamnet. Detta faktum är ofta besvärande för egentliga innehavare som sett domäner både "kidnappas", ägarbytas och avregistreras utan att kunna göra något åt det. Och jag känner inte alls igen din påstådda ökning av offshorebolag och bulvaner som registranter, antalet aktörer inom den kategorin har varit ganska konstant sedan 2009, några faller bort och några kommer till. Och det är inte fler nu än för ett år sedan.. Citat:
De kommer att pyssla med Brottsförebyggande insatser, Metodutveckling och Polisoperativt arbete - men enbart nätbedrägerier - NEJ! Eller om du tänker "enbart bekämpa" som i "prevention", så har Gbg 1 person, Sthlm 3 och jag tror att det finns 1 i Örebro och några till. Det är bland annat de som skriver på https://www.facebook.com/pages/Polis...46406245370971 och ligger bakom http://www.bestrid.nu/ och medverkat till https://www.iis.se/docs/Skydda_ditt_..._bedragare.pdf När jag skriver "Internetpoliser" så menar jag något helt annat som jag kan utveckla en annan gång.. Senast redigerad av Internet Sweden den 2013-07-05 klockan 15:31 |
|||||||
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|