Kom ihåg mig?

Svenska.com & .se

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2011-05-12, 15:49 #7
Internet Swedens avatar
Internet Sweden Internet Sweden är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Apr 2005
Inlägg: 2 511
Internet Sweden Internet Sweden är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
Internet Swedens avatar
 
Reg.datum: Apr 2005
Inlägg: 2 511
Citat:
Dagens whois hos iis säger ju inget mer än att whois-informationen blivit ändrad igår. Om de ändrat registrant eller namnservrar går ju inte att utläsa... för oss vanliga dödliga iaf... sålänge man inte vill använda tjänster som konstant crawlar er whois, men får tyvärr inga träffar på domänen svenska.se hos de crawlingtjänster jag känner till.
- Jo, ovan whoisinfo är tagen ur den publika whoisen och den berättar om samma registrant i obruten linje sedan 2003

Citat:
Men du menar att det varit samma registrant sedan 2003?
- ja

Citat:
Sen är väl inte €10.000 speciellt mycket pengar för t.ex. Svenska Akademien. Jag personligen tippar iaf på en shortening och re-direct av SvenskaAkademien.se till Svenska.se och då kanske de vill gardera det med .com också?
- I det fall du skulle ha rätt, så borde då väl rimligtvis Svenska Akademin (om någon) ha gjort något med .se-varianten under den gångna perioden.. men låt oss vänta och se, jag tippar på innehåll motsvarande PPC-länkar inom nån vecka.
Internet Sweden är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 02:24.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017