Kom ihåg mig?

AllaWebbhotell - Sök och jämförelse av webbhotell

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2010-05-24, 11:33 #31
FredrikMHs avatar
FredrikMH FredrikMH är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Apr 2004
Inlägg: 1 501
FredrikMH FredrikMH är inte uppkopplad
Supermoderator
FredrikMHs avatar
 
Reg.datum: Apr 2004
Inlägg: 1 501
Citat:
Ursprungligen postat av JensS Visa inlägg
Vore ju vettigt om hotell med mindre än 5 recensioner inte kom med med på listan i början. Blir lite missvisande när ett hotell har en recension som ger dem 100% och då ligger etta före ett med 5-6 stycken som då troligen har en mer nyanserad betygssättning.
Det är sant, men det är så pass få recensioner inne nu och under topplistan står det hur många recensioner de har. Något jag kanske bör visa över allt dock.

Citat:
Ursprungligen postat av studiox Visa inlägg
Några kommentarer:

1.) Vad har guiden för koppling till WN då ni kan visa trådar från WN på Er site? Självklart är ju WN inte en organisation och något samarbetsavtal lär väl knappast finnas - Men det borde vara bra att tydliggöra hur det faktiskt förhåller sig?

2.) Det känns ju inte ett dygg seriöst om man gör en filtrering av webbhotell. När jag började med prisjämförelser på internet för en sådär 10 år sedan hade jag samma inställning men kom snabbt fram till att det är kunden som får välja. Många bredbandsoperatörer har haft löjligt låga priser under många år men dom omsätter flera miljarder, är dom i så fall oseriösa? Att i överhuvudtaget filtrera information är dåligt - Hur kan man då lita på att vad som står om webhotellen kommer från dom?

3.) Branschen borde kunna jobba med en central databas. Detta lyckades jag väldigt bra på Bredband då både Prisjakt, Kelkoo, Torget mfl. använde samma databas vilket gjorde bredbandsoperatörerna glada. Comparias har idag 131 webbhotellstjänster, vilket är en stor del av marknaden. Alla företag kan när som helst logga in och ändra sina tjänster. Detta syns även på exempelvis Internetworld (Ni vet dom som gör sveriges största webbhotellstest..)
1. Koppling till WN? Förstår inte riktigt vad du menar men jag har valt att visa trådar på WN eftersom det ger en intressant bild av webbhotellets historia. Förstår inte riktigt vad du yrar om organisation och samarbetsavtal?

2. Vad är det som inte känns seriöst? Att jag på förväg inte vill ha med gratis webbhotell? Det är i så fall redan besvarat i tråden och inget som vi behöver dalta med. Sen är det stor skillnad på att ha låga priser eller att ge något gratis.

3. En central databas för webbhotell? Det finns så enormt mycket fler parametrar att ta hänsyn till än om man jämför bredband exempelvis. Så det är inte lika lätt att lösa.

Senast redigerad av FredrikMH den 2010-05-24 klockan 11:35
FredrikMH är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 11:10.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017