Kom ihåg mig?

Köpa ny mobil via operatör?

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2010-04-20, 09:37 #10
Anders Larssons avatar
Anders Larsson Anders Larsson är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 3 205
Anders Larsson Anders Larsson är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
Anders Larssons avatar
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 3 205
Hårdvarumässigt är ju HTC Desire nästan dubbelt så snabb som iPhonen, och det är en telefon som är väldigt mycket öppnare och friare. Men det är givetvis en smaksak. Själv är jag väldigt nöjd med min HTC Desire.

När det gäller mobilval spelar väl också din användning av tjänster in. Är du Mac-användare fullt ut, använder mobile.me och iTunes är såklart en iPhone ett taktiskt val. Använder du mycket Google-tjänster och kanske inte direkt älskar iTunes, så faller sig ju Desire mer rätt.

En grej att påpeka är att HTC Desire via operatör (iaf med 3) är en helt generisk telefon, utan någon som helst anpassning eller operatörslås. Så på den punkten blir det ingen skillnad mot att köpa telefonen på Elgiganten.

Sen brors det på hur mycket du ringer för, om det är lönt att köpa den via operatör. Jag betalar ungefär 5-6.00 per månad med 3 och har tecknade ett pott-abonnemang på 18 månader för en femhundring.

Då fick jag telefonen på köpet, utan någon extra kostnad. Förutom det överpris jag betalar för samtalsminurerna

En nackdel med operatörsköpt telefon är att telefonen försäkringsmässigt är värd 0:-
Anders Larsson är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:07.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017