Citat:
Ursprungligen postat av Clarence
Jaja vi vet Patrik, du är för en återgång till svunna tider utan fungerande samhällskropp. Lyckligtvis är de flesta emot dig annars skulle vi se civilisationsförfall.
I Norge var porr förbjudet till 2006 (eller 2005?), i Sverige till 70-talet. Att det kommer förändras även på Island är väl inte bortom horisonten. Men reaktionerna för deras utredning om att förbjuda internetporr tar inte hänsyn till hur något har varit.
|
Förfall blir det endast för folk är dumma boskap som inte kan tänka själv.
Att folk inte kan fungera utan vara slav under någon ledare är väldigt tragiskt.
Historien visat att största delen av befolkning måste vallas/styras. Sedan om det handlar om en diktator, president, kung eller lotsas figurer som Gud. Det spelar mindre roll.
Fast adel, överklass, eller mer utbildad personer hade dock klarat sig utan stat. Så hade varit bra om man fick välja vara boskap under staten eller fri människa