Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Binero klantar sej duktig.

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2013-01-18, 18:50 #11
klein klein är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 2 225
klein klein är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 2 225
Jag anser inte att jag har klanta mej, eftersom jag har överlåtit ansvaret till binero att sköta min domän, då anser jag att det skall vara så skickliga i sitt yrkesutövande att de klara av att göra den här riskbedömningen, att går något fel och hur det skall fånga upp felet och åtgärda det, inte bara peka om de till sin egna webbplats och tycka att de ligger på mitt ansvar att kommunicera med dem att något är fel.

Men du har delvis rätt , inser att de bättre att ha grejerna på egen server än att lägga de hos ett webbhotell som ändå gör allt fel, går något fel så är verkligen mitt fel.

Det har meddelat mej om en flytt , men inte att de skulle ha sönder min DNS och därav förstöra en google placering. Det har tydligen klarat av fånga upp felet så mycket att det kan peka om domänen till sin egna webbplats.

Men vi få se, kanske är som du säger att jag få tillbaka min placering efter någon vecka. Men det är riktigt klantigt gjort av binero, att inte fånga upp felen som blir , det har klantat sej med andra kunder där jag sköter kommunikationen med binero, så mitt case är inte något undantag att deras flytt mellan olika plattformar är ett stort stolpskott.


Citat:
Ursprungligen postat av tartareandesire Visa inlägg
Det har sagts hundra gånger tidigare på det här forumet men det måste säkerligen säges hundra gånger ytterligare: se till att övervaka viktiga domäner och webbplatser! Är det en affärskritisk domän så är det en självklarhet att man också behandlar den på det viset. I det här fallet har du klantat dig minst lika mycket som Binero. Jag har också svårt att tro att de inte meddelat dig om flytten till det nya systemet? Samtliga kunder har meddelats i god tid innan migrering.

Med det sagt, handlar det bara om några veckor så kommer Google sannolikt att omvärdera din domän igen när den återställts med korrekt innehåll.

Senast redigerad av klein den 2013-01-18 klockan 18:55
klein är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:20.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017