Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Bredden på väg bort?!

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2012-04-26, 12:04 #16
pelmereds avatar
pelmered pelmered är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: May 2010
Inlägg: 1 342
pelmered pelmered är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
pelmereds avatar
 
Reg.datum: May 2010
Inlägg: 1 342
Citat:
Ursprungligen postat av daniel.s Visa inlägg
Håller med dig helt och hållet. Tycker bara att det är irriterande att behöva lära sig sidan på nytt. Även om sidan bara använder sig av responsive design så är det många som kompromissar sidebars och liknande med display:none eller dylikt.

Om man håller sig till rimlig bredd på sektioner och texter så behövs inte något extra för att enkelt läsa och navigera en vanlig hemsida i mobilen.
Fast om man gör en bra mobilanpassad layout är det ju ytterst lite man måste lära sig och det går ju då på någon sekund att fatta vart allt finns. Värre är det ju om besökaren inte kan sidan och kommer in med mobilen och inte kan läsa vad som står i utzoomat läge och måste börja med att zooma in och därefter börja leta kors och tvärs för att hitta rätt sektion.
Det här är det nästan alla som inte gillar RWD säger, men det är nästan bara tekniker som håller på med webb som tycker så är min uppfattning. Detta bygger ju också på att man har vant sig med att hålla på och zooma in och ut för att kunna navigera sidor och läsa innehållet men det är ju långt ifrån optimalt.
Gömma innehåll helt bör man inte göra om det är något som tillför funktionalitet till sidan. Sidebars brukar hamna längst ned, men man kan lika gärna göra så att de hamnar högst upp innan huvudinnehållet om man vill det.

En av de största fördelarna är ju att man kan anpassa och degradera sidan så att den fungerar bättre på mobila enheter. En slider med små navgationspluppar får en ny navigation med tydligare och större knappar där man inte behöver sikta med fingret för att träffa rätt.

Sedan är det ju lite som tartareandesire är inne på att webbsidan ska fungera mer som en app om man kommer in med telefonen.
pelmered är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:06.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017