Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Att hämnas eller icke hämnas?

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2012-01-12, 15:31 #16
Ara Ara är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
 
Reg.datum: Mar 2005
Inlägg: 1 956
Ara Ara är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
 
Reg.datum: Mar 2005
Inlägg: 1 956
Citat:
Ursprungligen postat av Ekke Visa inlägg
Saken var den att sambons pappa och bilmekanikern känner varandra och bilmekanikern lovade oss att han skulle komma med ett pris innan han gjorde något (då pappan hade/har kontakter som säkert kan göra det billigare)..

Bilen köpte vi utav sambons pappa, därav det låga priset och den var precis nybesiktad utan några problem, innan hade startmotorn bytts ut. Priset 700 kr fick vi utav sambons pappa så det är inte taget ur luften (han hörde med sina kontakter hur mycket de skulle ta för att byta).

Bilmekanikern struntade i det han hade lovat och krävde 2000 kr utav oss, samt att han påpekade att några gängor var dåliga vilket inte var värt att laga enligt honom. Dagen efter fungerade fortfarande inte bilen trots att han hade bytt ut en ny startmotor mot en ny startmotor.

Jag har nog lite svårt för att beskriva hur det hela gick till men hade jag känt på mig att de hade brytt sig så hade jag inte blivit så här förbannad.. Min gissning är att bilen startade felfritt i verkstaden (pga värmen), därför hörde de inte av sig och svarade inte när vi ringde.. sen bytte de det mest logiska och tog 2000 kr för det.

Om de hade känt sig stressade hade de bara kunnat säga det istället för att undvika oss, ärlighet varar längst.
Varför tar du det inte med bilmekanikern istället för här? Om folk här vill att du ska "hämnas" gör du det då? Jag förstår inte vad du vill ha ut av tråden, medlidande eler tips på hur du ska hämnas?

Tycker du ska ställa den frågan till dig själv: Vad vill jag ha ut av den här tråden.

Vill inte vara elak på något sätt utan få dig att se situationen från en annan vinkel och tänka själv.
Ara är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 10:11.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017