Citat:
Ursprungligen postat av dAEk
Utan att gå in på vad som är bäst tycker jag att någon form av parser som kan gå igenom DOM-trädet är att föredra. Skriver man en screen-scraper får man vara beredd på att sidorna ändras titt som tätt och då är det verkligen inge kul att sitta med en massa regex.
|
Jag vet inte riktigt hur stor erfarenhet du har av scraping - men utifrån min erfarenhet är det tvärtom. Man blir mycket lättare beroende av korrekt och samma struktur i elementen om man kör en DOM parser snarare än en (lite öppen) regex. Däremot skriver jag mycket hellre en helt straight forward CSS selektor än pillar med bakåtreferenser osv. Däremot finner jag det omständigare än regex med de flesta sätten att traversera dom-trädet.
Det är från att ha haft igång scrapers för diverse funktioner över iallafall 5+ år mot ett bra antal väldigt olika källor. Sajter byter hela systemen oftare än de byter HTML:en lite för mycket i vilket fall, i min erfarenhet.