Mycket flitig postare
|
|
Reg.datum: Nov 2003
Inlägg: 791
|
|
Mycket flitig postare
Reg.datum: Nov 2003
Inlägg: 791
|
Ursakta brist pa svenska tecken.
Nar man laser inlagg av de mest fanatiska motstandarna till domanhandel (Sulo, Conny, Grazzy m.fl) och deras tavlan att hitta pa uttryck som domän-troll, domänpundare etc kanns det i alla fall i mina ogon som valdigt 'personligt'. Aven om det kanske inte ar deras mening sa later det valdigt mycket som 'surt sa raven...'
Jag kan forsta de vanstermanniskor som ogillar spekulationskapitalism i allmanhet men forstar inte att just domannamn ska sarbehandlas. Vad ar det for skillnad mot om jag koper Guld i rent spekulationssyfte om jag tror att priset pa guld ska stiga. Detta ar ju ocksa ett hinder och leder till okade priser for de 'seriosa foretagare' som vill anvanda guldet i smycken eller elektronik mm for att 'bygga varde'.
Precis som tartareandesire sager sa ar det ju ocksa viktigt att halla isar de som sysslar med varumarkesintrang, felstavningar mm mot de som handlar med domaner med generella ord. I dag ar ju den forsta gruppen ratt marginell och stodet for dessa personer ocksa minimalt.
|