Kom ihåg mig?

Dedikerad server eller VPS?

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2015-01-23, 09:33 #10
Clarence Clarence är inte uppkopplad
Administratör
 
Reg.datum: Jan 2003
Inlägg: 1 974
Clarence Clarence är inte uppkopplad
Administratör
 
Reg.datum: Jan 2003
Inlägg: 1 974
Citat:
Ursprungligen postat av Danielos Visa inlägg
Testet är dåligt som jag sa tidagare därför att alla webbhotell inte är med, samt det enklaste testet att uföra är att installera en magento och se om den rullar på bra. Går det att installera magento på ett webbhotell som rullar på hyffsat, fungerar allt annat också. Men jag klankar inte ner, jag tipsar bara trådskaparen att välja ett snabbt webbhotell.
Nu är inte alla mjukvaror krävande på samma sätt. Om man ska göra en benchmark är det väl ändå bra mycket sundare att göra den mot ett väldigt välanvänt system som har relevans för de flesta snarare än ett riktigt tungt system som saknar relevans för de flesta.

Vad jag kan se är alla de största svenska webbhotellena med. Att ta med precis varje mindre aktör antar jag skulle ta mycket mer resurser och tid.

Bästa testet jag sett iallafall... Främst för att det är så enkelt att tyda att kunderna på delade webbhotell kan göra det. De flesta andra tester kräver kunskaper om både servermiljö och mjukvara som 9 av 10 webbhotellskunder saknar.
Clarence är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 01:00.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017