Kom ihåg mig?

Litar du på ditt webbhotell?

Visa resultat för omröstning: Litar du på ditt webbhotell?
Ja, självklart. 30 56.60%
Nej, inte alls. 18 33.96%
Har ingen uppfattning. 5 9.43%
Antal röster: 53. Du får inte rösta i den här omröstningen

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2011-02-28, 11:52 #16
SEAPelle SEAPelle är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Oct 2008
Inlägg: 208
SEAPelle SEAPelle är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Oct 2008
Inlägg: 208
Citat:
Ursprungligen postat av Omega Man Visa inlägg
På vilket sätt kan det på webbhotellens serversida garanteras att ingen kan läsa e-posten både webbhotellens personal och utomstående?
Garantera kan nog ingen göra, allt kan ju hackas, precis som du aldrig kan garantera att en lokal inte kan få inbrott rent fysiskt. Att ha access till mailen (Som är filer) är ju ett måste för webhotellen, annars omöjliggörs ju backup. Personal har avtal med sekretess för att förhindra utomstående skall få kännedom.

Citat:
Vilka åtgärder vidtar de för att kunna spåra intrång och underrätta kunderna om desamma?
Granskar loggar från brandväggar och mailservrar regelbundet exempelvis. Sparar loggarna någon vecka.

Citat:
Måste man ha egna servrar för att vara helt säker?
Är du säker bara för det? Anser du dig ha bättre kompetens att hindra utomstående och säkerhetshål än de som jobbar med sådant dagligen? Men om du menar att ha en egen server colocation så är det absolut säkrare än att ligga på delad server om du oroar dig över utomståendes möjlighet till intrång. Dock ytterst få som kör colocation av egen mailserver.

Citat:
Vad händer förresten med webbhotellens servrar när de utrangeras eller säljs vidare? Skrivs hårddiskarna över, förstörs de magnetiskt och fysiskt?
Finns inget på själva servern då all lagring ligger på hårddiskar i SAN. Dessa brukar oftast förstöras fysiskt av en borrmaskin.

Vänder på frågan, hur mycket är du beredd att betala för att få all den säkerhet du kräver?
SEAPelle är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:31.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017