FAQ |
Kalender |
![]() |
#1 | ||
|
|||
Nykomling
|
Hej.
Vi bygger nu databasdrivna hemsidor i Visual Studios i ramlös arkitektur i ASPX. Vi använder oss helt av DIV då vi placerar ut materialet. Före att gemene man enkelt ska kunna bygga infosidor så har vi tänkt att använda oss av include file. I filen mattips.aspx placerar vi alltså filen mattips.htm och den är avskalad från htmltaggar eftersom det redan finns i aspx-filen. Kan se ut så här exempelvis: ------------------------------------------------- <!-- Höger --> <div id="bodycontent"> <!--#include file="./StaticHtml/mattips.htm"--> </div> <!-- end bodycontent --> <!-- sidfoten --> <div id="footer"> <div id="footerinner"> Sidan uppdateras kontinuerligt </p> </div> </div> ----------------------------------------------- Men jag funderar på hur google och andra reagerar på detta. Jag menar det mesta av det relavanta innehållet ligger ju i en enkom fil där allt annat som länkar, sidhuvud etc saknas. Eller indexerar den sidan som den är med innehållet från includefilen? Vänligen: Stellan |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Klarade millennium-buggen
|
<!--#include file="./StaticHtml/mattips.htm"--> är ju ett serverkommando som körs på servern innan filen skickas till browsern, så google har ingen aning att det är en include på sidan den crawlar.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | ||
|
|||
Nykomling
|
Okej, då är det resultat google ser som den indexerar då?! Låter ju bra!
Men, vad jag förstår så bör jag i vart fall inte låta filerna som ligger i mappen statichtml indexeras. För då finns ju risken att de sidorna kommer att dyka upp bland sökresultaten som enskilda filer, vilket blir helknasigt förstås. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | ||
|
|||
Flitig postare
|
Citat:
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | |||
|
||||
Flitig postare
|
Alla filer som inte är tänkta att öppnas själva ska du lägga under webbroten, förutom javascript, css och bilder. Klasser, include-filer, funktioner, etc. ska alltid läggas under webbroten så att varken besökare eller Googlebot kommer åt dem.
Edit: typo |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#6 | ||
|
|||
Medlem
|
Citat:
![]() |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#7 | |||
|
||||
Mycket flitig postare
|
include file=".....
funkar som hand i handsken när det gäller sökmotorer. Jag vet..... Lycka till! /Jonas |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#8 | |||
|
||||
Flitig postare
|
SSI är dock aningen förlegat känns det som. Det finns inget sätt att i ASP kontrollera vilken fil det är som inkluderas med SSI. Det finns helt enkelt mycket bättre sätt att inkludera sidor.
|
|||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|