Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Vad kostar en anställd?

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2010-09-05, 14:41 #11
KristianE KristianE är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: May 2008
Inlägg: 3 074
KristianE KristianE är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: May 2008
Inlägg: 3 074
Kollektivavtal kommer du ändå tvingas på när facket lägger märke till dig.
Innan dess är det bara att köra på som vanligt.
KristianE är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2010-09-05, 16:39 #12
lesoft02 lesoft02 är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Dec 2003
Inlägg: 158
lesoft02 lesoft02 är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Dec 2003
Inlägg: 158
Citat:
Ursprungligen postat av ConnyWesth Visa inlägg
Av detta kan man dra slutsatsen att det är dyrt att sparka folk för småfel, det är då kanske bättre att ge en reprimand eller löneavdrag och behälla en anställd som stulit en bok eller penna (dyrbar). Man måste alltid väga in återrekryteringskostnaden i sina beslut. Vidare ska man vara noggrann när man anställer folk för en felrekrytering kan kosta flera miljoner i form av skadade kundrelationer eller om flera av kollegorna säger upp sig i protest eller för att de vantrivs. Om du är det minsta tveksam till att anställa en person så avstå hellre än att göra en felrekrytering.
Det är dyrt att sparka anställd på grunder som saknar stöd i lagen, alternativet är att hitta en överenskommelse om utköp. Avsked som saknar grund i lagens mening riskerar att leda till skadestånd plus kostand för ett utköp.

När det gäller andra sanktioner mot anställd så som Conny föreslår var väldigt observant mot detta, det saknas lagrum för denna typ av handlande och kan istället leda till större problem för dig som arbetsgivare. Egentligen är det framförallt vid lönerevisionen och du som arbetsgivare har möjlighet att aktivt visa vad arbetet är värt.

När det gäller arbetsrätt beakta att merparten av alla lagar är dispositiva dvs det råder inte avtalsfrihet där arbetsgivare och anställd kan åsidosätta grunder i lagen, lagen är semidespositiv vilket medför att andra villkor än de som anges i lagen kan avtals inom ramen för kollektivavtal.

Den möjlighet du som arbetgivare framförallt har för att säga upp anställd är arbetsbrist, inom denna ram kan det även vara möjligt att hantera uppsägning av personal som egentligen inte skall sägas upp för arbetsbrist utan det finns andra grunder som dock ej är tillräckliga för uppsägning pga personliga skäl.

Slutsats se till att anställa rätt person, utnyttja möjligheten med provanställning. Tag referenser som du litar på och skapa en helhetsbild innan rekrytering avslutas. Om du komemr i det läga att uppsägning skall ske konsultera juridiskt kunnig personal inom området. Har du börjar tvivla på en anställd kontakta åter någon som är juridiskkunning och som kan ge dig en aktionsplan för dokumentering mm, arbetsrätten är snårig och skyddar den anställde väl.
lesoft02 är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2010-09-05, 21:18 #13
A.Os avatar
A.O A.O är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Feb 2006
Inlägg: 555
A.O A.O är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
A.Os avatar
 
Reg.datum: Feb 2006
Inlägg: 555
Citat:
Ursprungligen postat av KristianE Visa inlägg
Kollektivavtal kommer du ändå tvingas på när facket lägger märke till dig.
Innan dess är det bara att köra på som vanligt.
Så länge trådskaparen har en god relation med sin ENDA anställd så kommer antagligen inte den anställda ringa facket och gnälla.

dessutom så krävs det mycket innan dom tvingar på en ett kollektivavtal.

har jobbat på tre olika företag som säljchef med upp till 100 anställda ingen av dessa bolag har haft kollektivavtal. facket har hälsat på många gånger men det har aldrig varit några problem.
A.O är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2010-09-05, 21:51 #14
tartareandesire tartareandesire är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 11 585
tartareandesire tartareandesire är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 11 585
Citat:
Ursprungligen postat av jonny Visa inlägg
Det är väl lite så det ser ut. Mindre arbetsgivare har normalt inte kollektivavtal. Jag har haft anställningar både med och utan kollektivavtal och är inte så positiv till det. Med kollektivavtal har du en facklig organisation som ska lägga sig i allt på ett sätt som förvånansvärt många gånger inte är bra för arbetstagaren.

Som anställd behöver du inget kollektivavtal hos rätt arbetsgivare. De viktiga frågorna är ändå reglerade i lag.

Däremot kan det vara intressant att titta på branschens kollektivavtal och se om det finns några förmåner som du borde erbjuda dina anställda.
Tanken med kollektivavtal är ju inte att de ska gynna en enskild anställd utan att det generellt sett ska vara mer rättvisa regler och villkor. En del får det sämre, en del får det bättre men det är självfallet så det måste bli. Sedan håller jag visserligen med dig om att avtalen ibland kan ställa till problem för framför allt mindre arbetsgivare.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments
tartareandesire är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2010-09-11, 08:34 #15
teddyjohan teddyjohan är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Oct 2007
Inlägg: 365
teddyjohan teddyjohan är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Oct 2007
Inlägg: 365
Instämmer med ovanstående. Kollektivavtalen är nog bra för riktigt stora företag där arbetarna annars riskerar att bli marginaliserade, men för små- till medelstora företag finns det en rad nackdelar. Avtalet är tvingande och positionerna blir låsta, så att även om både du och din arbetstagare exempelvis vill att den senare kanske ska jobba andra timmar än vad som framgår i avtalet, så finns det ingen laglig möjlighet att göra det. Det finns ofta bättre lösningar i små företag och den anställde har ju alltid sina grundläggande rättigheter i lag, varav de viktigaste är s.k. indispositiva, alltså tvingande.
teddyjohan är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 00:09.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017