Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Helt nollad..

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2007-05-15, 19:42 #1
Kristoffer G Kristoffer G är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: May 2007
Inlägg: 1 014
Kristoffer G Kristoffer G är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: May 2007
Inlägg: 1 014
Vi har precis fått igång vårt företag efter många många veckor av namnavslag. Idag fick vi vårt org.nr. Vi har startat ett Handelsbolag och har ett par företag som väntar på fakturor ifrån oss, men eftersom vi är väldigt okunniga vill jag ställa ett par frågor.

1. Vi registrerade oss igenom bolagsverket och skattemyndigheternas gemensamma sida, där kryssade vi i att vi ville ha f-skatt också. Idag kom papprena, dock endast org.nr, när får vi f-skatten och moms.nr, eller måste vi skicka efter dem själva?

2. För att vi ska kunna bokföra måste vi ha ett bokföringsprogram, men det kan vi inte skaffa förens vi fått pengarna ifrån fakturorna. Hur löser vi det smidigast?

3. Vi har köpt domänen till företaget privat, hur överlåter vi den till företaget? måste vi bokföra det på nått sätt?

4. Måste vi bokföra utskickad faktura så väl som inkommen? Och vad bokför vi det som?

5. Några andra tips ni har som kan hjälpa oss nu i början företagandet?

Vi har hjälp ifrån lite olika håll, dock så fick vi igång företaget ganska olägligt och dem kan inte hjälpa oss just nu när vi behöver det. Vi är bra på det vi gör i företaget, det resterande måste vi lära oss
Kristoffer G är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 12:26.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017