Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Branda webbsida

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2009-11-03, 15:38 #1
gibson gibson är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Jan 2009
Inlägg: 71
gibson gibson är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Jan 2009
Inlägg: 71
Standard Branda webbsida

Tjo.

Behöver lite tips och råd angående om att branda en webbsida och vore jättetacksam om någon ville besvära sig med att lämna någon idé eller synpunkt i frågan.

Säg att jag har en webbtjänst som ska vara kvar helt i sin ursprungliga form men att man också ska branda denna sida för ett företag. Dvs. ha smått annorlunda design, plocka bort lite funktioner och kanske byta någon logga/bild här och där samt byta ut lite mailtexter + lite annat smått.

Sidan är byggd i .NET och körs på IIS.
Vad är det bästa man kan göra i följande avseenden:
Domän. Jag tror att det bästa är foretagsnamn.xxxxxx.se där xxxxx är själva siten.
Detta ger ju att det är två webbsidor som kommer ha väldigt likt innehåll, kommer google klaga på detta om den ena är en subbdomän till den andra tjänsten?
Det andra alternativet är xxxxx.se?foretag=true och bestämma genom detta, då har man en domän bara och bestämmer genom en querystring vart man är och sätter en cookie eller i sessionen sen.

Projekt. Det lättaste verkar vara att ha samma projekt när man utvecklar men att man i config-filen eller dylikt bestämmer vilken site man är på. På detta sätt slipper man bygga funktioner två gånger i två helt olika webbsideprojekt. Man får göra koller hela tiden vilken site man är på och visa annan css, bilder osv. beroende på detta.
Det andra alternativet är att ha ett helt nytt projekt.

Framtiden. Detta är tänkt att leva länge så vi måste ta ett bra beslut nu så man slipper göra om sedan. Det kan tänka sig att vi t.ex. vill översätta huvudsiten till andra språk.

Vore grymt tacksam om någon ville komma med input. Antingen om ni har erfarenhet av liknande projekt eller om ni bara har bra idéer eller synpunkter på hur ni tycker att det borde vara.
gibson är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 20:03.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017