Citat:
Ursprungligen postat av emilv
I det här fallet har de sagt att han ska göra en polisanmälan, vilket han verkar ha gått med på att göra. Då får man väl anse att företaget gjort rätt och att trådskaparen får stå sitt kast och ringa polisen själv den här gången.
|
Precis vad jag avsåg, ja.
Citat:
Ursprungligen postat av emilv
Men är det rätt från början att kräva en polisanmälan?
|
Ja varför inte? (se nedan)
Citat:
Ursprungligen postat av emilv
Trådskaparen har inte ingått ett avtal med företget i fråga så egentligen är han inte skyldig att göra någonting. Trådskaparen är på sätt och vis inte ens utsatt för något brott!
|
Jo ts är utsatt för brott, identitetsstöld kallas det i vardagstal.
Citat:
Ursprungligen postat av emilv
Det företag som känner sig bedraget får göra en sådan polisanmälan själva, eller gå till tingsrätten och visa avtalet. Det är ju till med den tjänsten inkassoföretag säljer och tar grova pengar för!
|
Ja bedrägeri kan säljaren anmäla men det ena utesluter inte det andra. Om den påstådda köparen (inte ts utan allmänt) nu inte vill göra en polisanmälan så är det underligt och jag personligen hade antagit att det är ett försök att slippa betala för sig och inget annat.