FAQ |
Kalender |
![]() |
#1 | ||
|
|||
Flitig postare
|
Hej alla glada domänexperter!
På whois-informationen för en domän står det: "expires: 2010-07-05" När är då det tidigaste datum då jag kan regga den? |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Mycket flitig postare
|
Vilken toppdomän gäller det?
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | ||
|
|||
Flitig postare
|
.com. Men jag är också intresserad av reglerna för .se och .nu.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | ||
|
|||
Mycket flitig postare
|
.com domäner har registrarerna till viss del själva möjlighet att bestämma över frisläppandet. De flesta stora registrarer kör status på följande sätt:
30 dagar expired (domänen slutar fungera för kunden och redirectas till en parkeringssida) 30 dagar redemtionperiod (domänen går att förnya till en högre kostnad) 5 dagars deletionperiod (domänen fungerar inte öht och släpps efter 5 dagar) Dock är det väldigt viktigt att komma ihåg att många registrarer själva förnyar och auktionerar ut namn om de är generiska eller som de ser har mycket trafik. Därför är det i många fall svårt att själv "snappa upp" dessa namn om man inte går via en pre-drop auktion på t.ex. namejet.com eller snapnames.com. För att få reda på exakt vad som gäller för denna domän så gör du nog bäst i att kontakta registraren direkt. När det gäller .SE så får domänen ett deaktiveringsdatum när exp date uppnås. Domänen slutar då att fungera. Sedan når domänen sitt date_to_delete då det inte längre går att förnya domänen för att sedan släppas 04.00 UTC på date_to_release dagen. Exakt datum måste du alltså ta reda på genom whois t.ex när domänen är deakativerad. Innehavaren har möjlighet att förnya domänen fram till date_to_delete. Hela processen kan ta upp emot 3-4 månader från exp date lite beroende på när .SE sätter deaktivering och release. Kod:
created: 1994-12-29 modified: 2010-03-12 expires: 2009-12-31 deactivationdate: 2010-01-11 date_to_delete: 2010-03-12 date_to_release: 2010-04-05 När det gäller .NU måste jag erkänna att jag har lite sämre koll då det är en TLD jag inte har varit så intresserad av själv. Så vitt jag vet så finns det dock ingen officiell lista på dessa drops och det är relativt svårt att veta exakt när dom släpps. Så jag får passa över denna fråga till någon annan med bättre .NU koll, InternetSweden t.ex? Senast redigerad av eng3l den 2010-03-15 klockan 13:27 |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | ||
|
|||
Flitig postare
|
Tack eng3l! Precis den informationen jag letade efter!
|
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|