| FAQ | 
| Kalender | 
|  2005-08-05, 12:22 | #1 | ||
| 
 | |||
| Mycket flitig postare | 
			
			Tips på läsning som gäller enskild firma och hur den agerar mot kunder resp. staten (skatter etc)..?
		 | ||
|   |  Svara med citat | 
|  2005-08-05, 13:44 | #2 | ||
| 
 | |||
| Medlem | 
			
			Snabbgenomgång: Du skickar en faktura till kunderna där du anger personnummer, att du har F-skatt och hur mycket som är moms av beloppet de ska betala. Den vinst du gör i företaget (intäkter - kostnader) ska du betala egenavgifter för (cirka 30%) och sedan räknas det som vanlig inkomst som du skattar för på vanligt vis. Räkneexempel: Du skickar en faktura på 1000 kronor. Momsen är 200 kronor. Den betalar du till staten. Av de 800 kronor som blir kvar betalar du egenavgifter (cirka 30%) vilket blir 240 kronor. De 560 kronor som nu är kvar beskattas som om du hade fått dem i lön, dvs från 30% och uppåt beroende på hur mycket du tjänar. http://www.skatteverket.se/ | ||
|   |  Svara med citat | 
|  2005-08-05, 14:07 | #3 | |||
| 
 | ||||
| Bara ett inlägg till! | 
			
			Ja, skatteverket.se är bra...  Prova att ställa frågan på www.startaeget.se , samt www.foretagande.se | |||
|   |  Svara med citat | 
|  2005-08-05, 17:22 | #4 | ||
| 
 | |||
| Klarade millennium-buggen | Citat: 
 jag tror deras site heter www.blinfo.se eller något liknande.... | ||
|   |  Svara med citat | 
|  2005-08-08, 07:15 | #5 | |||
| 
 | ||||
| Nykomling | 
			
			Kolla in Redaktionens hemsida, de har många bra böcker inom området. http://www.redaktionen-se.se/
		 | |||
|   |  Svara med citat | 
|  2005-08-08, 09:39 | #6 | ||
| 
 | |||
| Mycket flitig postare | 
			
			Pröva att läsa på www.expowera.com - har för mig att de har en del matnyttigt där! Sen är du givetvis välkommen till forumet foretagande.se. Där finns många duktiga personer som gärna svarar på dina frågor.
		 | ||
|   |  Svara med citat | 
|  2005-08-23, 13:52 | #7 | |||
| 
 | ||||
| Medlem | 
			
			Nyföretagarcentrum har kostnadsfri rådgivning om allt när det gäller att starta eget. Kolla på nyforetagarcentrum.se för att hitta deras närmaste kontor.
		 | |||
|   |  Svara med citat | 
| Svara | 
| 
 | 
 |