FAQ |
Kalender |
![]() |
#11 | ||
|
|||
Medlem
|
Jaja, vi får se hur jag gör då. Men det där med vilorum låter trevligt iallafall! I'll let you know!
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#12 | ||
|
|||
Flitig postare
|
Reglerna har väl skärpts som jag har förstått det. Tidigare drog jag av kontorsrum, men på senare år har jag inte gjort det.
Tydligen ställer man krav på att rummet inte skall kunna användas för privat bruk, det skall vara separat ingång till rummet etc. Exempel: Om det är ett rum i en lägenhet så godkänns det inte. Exempel: Om det är ett rum i källaren på ett hus, och det är en separat ingång till källarrummet som gör att man inte kan gå från övriga delar av huset till källarrummet inomhus, då godkänns det. Man får inte ha bäddsoffa etc, för då kan rummet räknas som privatutrymme (gästrum)... Om företaget har fler ett visst antal anställda så måste man kunna erbjuda ett uppehållsrum. Så om du t.ex har en budfirma, taxiföretag eller liknande där folk inte arbetar på kontor så är det enklare att dra av en rum då det krävs om man har minst ett visst antal anställda. Om man har aktiebolag så skall man tydligen kunna låta företaget stå för hela bostaden och sen hyr företaget ut resterande del av bostaden till dig som privatperson. Har bara hört detta nämnas. Jag skall inte svära på att jag har rätt, men detta är vad jag har hört när jag har frågat revisor, ekonomiansvarig etc. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#13 | ||
|
|||
Supermoderator
|
Att låta bolaget äga bostaden går bra, men det är marknadsmässig hyra som gäller för den del som är privatbostad för att det inte ska bli förmånsbeskattning, som jag förstått det.
Detta ser inte ut att vara speciellt intressant om man är bosatt i Storstockholm, Göteborg eller Malmö - resten av landet har lägre förmånsvärde enligt någon tabell jag inte kommer ihåg var jag hittade. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#14 | |||
|
||||
Nykomling
|
Hej.
En tanke är ju att låta bolaget köpa bostaden och sedan förmånsbeskatta sig själv för bostadsförmån. Lite knökigt men å andra sidan får fu ju dra av allt som hör till bostaden och driften av den; tapeter, möbler, toapapper, tv, tidningar mm. /Pajsarn |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#15 | ||
|
|||
Flitig postare
|
Dock inte om du har enskild firma om jag minns det hela rätt. Då drar skatteverket ett stort likhetstecken mellan ditt företag och dig privat.
|
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|