Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Använda CSS layout i ett community?

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2005-02-16, 22:49 #11
Springbeats avatar
Springbeat Springbeat är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Aug 2004
Inlägg: 68
Springbeat Springbeat är inte uppkopplad
Medlem
Springbeats avatar
 
Reg.datum: Aug 2004
Inlägg: 68
Citat:
Originally posted by grazzy@Feb 16 2005, 21:20
Det är det här jag menar. Det finns inget 100% CSS-layout eller 100% html-layout.

H1-taggen är en HTML-tagg, den har inget som helst med CSS att göra. Man kan med CSS's hjälp påverka hur en H1-tag ser ut däremot.

Självklart skall man fortsätta använda H1-taggar, men om man inte gillar att dom är så stora så kan man enkelt ändra storleken ett snäpp.
Det blev fel skrivet av mig när det gäller < h1 > jag glömde bort mig i skrivandet. Ang detat så är det inget fel att ange HTML h1 h3 osv beroden på vad du ska göra i css xhtml, det funkar kanon fint fint för mig och många andra som skriver css, xhtml mm
Springbeat är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2005-02-17, 01:48 #12
guran guran är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: Apr 2004
Inlägg: 1 061
guran guran är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: Apr 2004
Inlägg: 1 061
Glöm inte bort att html beskriver hur en text är uppbyggd medan CSS beskriver hur den ser ut.

Taggen <h1> signalerar således att efterföljande text är en rubrik på nivå ett. En CSS-regel på taggen <h1> beskriver hur en <h1>-tagg ska se ut, t.ex. blå med storleken 14pt och textsnittet Georgia.

När det talas om anpassning för synskadade så har t.ex. taggen [b] och [b] en viss skillnad. Den som använder sig av html för layout (aja baja) kanske tycker att det inte spelar någon roll om [b] eller [b] används för de ger ju samma resultat för den som ser normalt. Men för en synskadad är skillnaden att [b] markerar ett ord medan [b] betonar ordet.

Att markera ord, betona dem, framhäva dem i text är en form att härma det talande språket med dess nyanser, höja och sänka rösten m.m. För en synskadad kan dessa nyanser i en text inte urskiljas om det inte finns ledning, en märkning.
guran är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 21:09.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017