FAQ |
Kalender |
![]() |
#1 | |||
|
||||
Mycket flitig postare
|
har ett webhotell fast e inte så jätteinsatt i det tekniska...
har en kund nu med "å" i sin domän och det fungerar inte att med zonfil/inpekning! VAD krävs på servern för att kunna ta emot Å Ä Ö domäner?!? |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Supermoderator
|
Egentligen krävs det inget speciellt på servern. Däremot måste KLIENTEN ha stöd för IDN (international domain names). Det finns ett antal plugin som löser detta; förhoppningsvis kommer Microsoft att inkludera stödet i en service pack framöver.
Det hela går till så att på serversidan lägger du inte upp domännamn.se utan xn--domnnamn-2za.se (PUNY-kod) som alltså är en motsvarighet kodad i anglosaxiska tecken. När du skriver in "www.domännamn.se" i webbläsaren översätts det automatiskt till "www.xn--domnnamn-2za.se" innan det skickas vidare till DNSer och liknande. Var det ditt eget webbhotell eller har du anlitat ett webbhotell? Har du anlitat ett webbhotell får man hoppas att de har koll på hur det fungerar ![]()
__________________
Jonny Zetterström se.linkedin.com/in/jonnyz | bjz.se | sajthotellet.com | kalsongkungen.se | zretail.se | zetterstromnetworks.se | webbhotellsguide.se | ekonominyheter24.se | nyamobiltelefoner.se | gapskratt.se | antivirusguiden.se | jonny.nu |
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|