FAQ |
Kalender |
![]() |
#11 | ||
|
|||
Nykomling
|
Kan rekommendera Glesys av egen erfarenhet.. haft både dedikerad server i ett år och VPS-Guld. Har flera gånger som några ovan påpekat fått utmärkt service på obekväma tider, alltid trevliga att ha att göra med och extremt flexibla.
Så jag kan bara rekommendera Glesys! |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#12 | ||
|
|||
Mycket flitig postare
|
Även jag vill ta av hatten för Glesys - deras VPS:er är otroligt prisvärda och har support second to none.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#13 | |||
|
||||
Medlem
|
Patrikweb är det rätta valet i denna fråga!
Helt klart överlägsen i support,drift och pris! |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#14 | ||
|
|||
Klarade millennium-buggen
|
Om du verkligen ska erbjuda epost i massupplaga så behöver du en mailserver MTA, typ postfix, en mail delivery agent MDA typ dovecot och en webmailklient typ squirrelmail.
För att hantera massor med mailkonton använder man en virtuell lösning. Dvs din mailserver slår upp kontona i en databas för att hålla reda på vilka konton det finns och deras lösenord, inställnignar med mera. Mailen lagras sen på servern för läsning eller vidarebefordras. Databaserna är väldigt enkla, titta på postfixadmin för att se ett exempel. scripten som postfix respektive din mail delivery agent (dovecot, till exempel) behöver är också enkla. Vad du behöver är ett script för att lägga till användare i databasen, inte alltför komplicerat, samt en installation av en webbmailklient, t ex roundcube eller squirrelmail. Du bör också erbjuda säker överföring och då måste du ha ett certifikat, som du köper från någon certifikathanterare. Erbjud inte säkra mailtjänster till allmänheten med ett egensignerat certifikat, mailklienterna kommer att skrika i högan sky över att certifikaten inte är giltiga. |
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|