Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Liten varning inför Yahoo! Site Explorer

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2007-12-13, 01:01 #1
htiawes avatar
htiawe htiawe är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
 
Reg.datum: Aug 2006
Inlägg: 1 511
htiawe htiawe är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
htiawes avatar
 
Reg.datum: Aug 2006
Inlägg: 1 511
Om du har lagt till en eller flera siter i Yahoo!s Site Explorer så se till att ha din y_key.html-fil tillgänglig när Yahoo! önskar. Jag lade till några siter för någon månad sedan och laddade upp .html-filen, därefter glömde jag helt bort Site Explorer.

Tills förra helgen då jag noterade att jag använt massor av bandbredd på mitt Binero-konto. Jag hade använt 13GB bandbredd på två dagar. Min första instinkt var att jag blivit hackad och att någon använt mig som dump. Men efter en kontroll av kontot och loggfiler så visade det sig att Yahoo! än en gång ville kontrollera att siterna fortfarande kunde bekräftas via .html-filen.

Saken är den att jag inte tycker om att ha en massa filer som inte har någon mening och inte visste jag att man var tvungen att ha kvar .html-filen. Yahoo! hade försökt hämta filen så många gånger under de två dygnen att Firefox låste sig när jag försökte kolla loggen. Så ett tips till er som lagt till siterna i Site Explorer, se till att ha kvar .html-filen eller ta bort siterna, såvida ni inte har obegränsad bandbredd.
htiawe är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 00:36.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017