FAQ |
Kalender |
![]() |
#21 | ||
|
|||
Mycket flitig postare
|
Posten är det största enskilda hotet mot Svensk distanshandel. Att man kan få lägre frakt på en vara som fraktas genom europa till mig i stockholm jämfört med något som fraktas mellan två landskap i Sverige är skrämmande.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#22 | |||
|
||||
Har WN som tidsfördriv
|
Det är kostar ungefär samma att skicka ett paket med tracking via USPS från USA till Sverige som inom Sverige. Tar några få dagar extra bara dessutom.
Det är MYCKET billigare att skicka från Tyskland eller UK.. När jag returnerat prylar till utlandet och de ska betala tillbaka frakten så har det vid något tillfälle varit svårt att få dem att tro på min kostnad för returfrakten.. |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#23 | |||
|
||||
Mycket flitig postare
|
Idag krävs det också att man har en större omsättning hos Posten för att få något bättre priser och det är knappast något man vet när man drar igång sin verksamhet hur mycket man omsätter i frakter.
|
|||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|