FAQ |
Kalender |
![]() |
#1 | ||
|
|||
Medlem
|
Nu är det så att jag håller på med ett jobb där jag behöver lite bilder på lite olika saker. När jag hittat mina bilder vill jag beskära dem lite och införa dem i ett sammanhang som sedan skall tryckas upp och säljas på en produkt. Jag får bara betalt för själva designen, alltså en engångssumma.
Jag har letat och letat men alla licenser jag hittar säger att jag inte får sälja materialet där jag använder bilden. Alternativt kostar det ca 700:- för en bild. Och eftersom jag är osäker på betalningen för arbetet behöver jag något billigare, finns det?? Någon som gjort liknande jobb? Alternativet är ju att fota själv, men det tar ju mkt tid och det är svårt att hitta det motivet jag behöver. :blink: |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Medlem
|
Kan du berätta lite mer hur bilderna skall användas? Det skiljer ju en del mellan, för att ta några exempel, trycka dem på en tröja (där de blir det huvudsakliga försäljningsargumentet) och att använda dem som dekoration på en burk majonäs (där deras värde är tämligen begränsat).
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | ||
|
|||
Medlem
|
Ja, det gäller etiketter till burkar som ska säljas, typ som majonäs
![]() |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | ||
|
|||
Medlem
|
Fast säg att bilden hjälper till att sälja ganska mkt, men har egentligen inget med produktens värde att göra, typ som ett mkt fint ägg på en majonäs-burk... och det är då bilden på ägget jag är ute efter.
![]() |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | ||
|
|||
Medlem
|
Om bilden/-erna hjälper till att sälja produkten tror jag att du kan få svårt att hitta en fotograf som släpper sina bilder utan betalning.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#6 | ||
|
|||
Guest
|
Har du kikat på Istockphoto.com?
Här har du två olika licenser du kan välja bland... // Niklas |
||
![]() |
![]() |
#7 | ||
|
|||
Medlem
|
Citat:
|
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|