Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Uppsägningstid på webbhotell

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2007-07-03, 17:09 #11
Decibels avatar
Decibel Decibel är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2003
Inlägg: 2 413
Decibel Decibel är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
Decibels avatar
 
Reg.datum: Aug 2003
Inlägg: 2 413
JX har släppt alla uppsägningstider, vi tar iofs inte emot nya webbhotellskunder men de som finns har ingen uppsägningstid alls, ev. förutbetalda månader (ej påbörjade) återbetalas.
Decibel är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2008-11-06, 01:33 #12
Interfaces avatar
Interface Interface är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Apr 2006
Inlägg: 161
Interface Interface är inte uppkopplad
Medlem
Interfaces avatar
 
Reg.datum: Apr 2006
Inlägg: 161
Bumpar tråden då jag tycker det är bättre än att starta ny.

Kommer ni ihåg när Internetworld skrev om att Loopia skulle sluta med uppsägningstid? När Binero gick i bräschen för noll uppsägningstid och bl.a Loopia lovade att samma sak skulle gälla hos dom?
Inte nog med det, jag har själv talat med support från Loopia där dom bedyrat att dom ingen uppsägningstid har. I alla fall så stämmer det inte, se tex Internetworlds uppföljning skriver om det: "Loopias mygel är helruttet""Loopias mygel är helruttet Visst, som nån här sa: "En del blandar ihop avtalstid med uppsägningstid." - visst, men det är fortfarande rena skojarmetoder, inte nog med att eposten inte funkar eller att det inte går att lita på Loopia när det gäller ens domäner, dom kör med rena hästhandlarmetoder när det kommer till att snärja webbhotellkunder. Att dom i supporten bekräftat till mig att dom ingen uppsägningstid har förstår jag nu enligt dras logik att det övertrumfas av regeln om avtalstider men det tycker jag är oseriöst, då ska dom vara tydliga med sådant, likadant är det ofta när man har en mejlkonversation med dom, det verkar som om dom anstränger sig för att vara otydliga, man får mejla igen och igen och igen, oavsett vad det handlar om. ETT RIKTIGT KLARGÖRANDE AV DERAS NYSPRÅK VORE PÅ SIN PLATS, ELLER HELST EN DEMENTI, FÖR ALLA NYKTRA MÄNNISKOR DEFINIERAR "INGEN UPPSÄGNINGSTID" SOM ATT MAN SLUTAR BETALA FRÅN OCH MED DEN DAGEN MAN SÄGER UPP AVTALET! OAVSETT DET FINSTILTA, FÖR JAG TROR DOM ÄR MYCKET MEDVETNA OM DEN FALSKA MARKNADSFÖRINGEN OM "INGEN UPPSÄGNINGSTID" SOM FLORERADE PÅ NÄTET FÖRUT.

Tacka vet jag Binero! Inget skumt där inte.
Interface är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2008-11-06, 08:51 #13
dmdpageup dmdpageup är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Aug 2007
Inlägg: 124
dmdpageup dmdpageup är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Aug 2007
Inlägg: 124
Som kund hos oss är man bunden för den tid man betalt.

För mer information, se artikeln nedan.

http://support.pageup.se/index.php?_...eid=22&nav=0,1
dmdpageup är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2008-11-06, 12:45 #14
design.se design.se är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Feb 2006
Inlägg: 653
design.se design.se är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Feb 2006
Inlägg: 653
Citat:
Originally posted by Interface@Nov 6 2008, 02:33

Tacka vet jag Binero! Inget skumt där inte.
Nästa webbhotell blir med binero. Loopias kontrollpanel är så ful och obegriplig att man nästan tuppar av.
design.se är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2008-11-06, 13:18 #15
jgabor jgabor är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Oct 2007
Inlägg: 358
jgabor jgabor är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Oct 2007
Inlägg: 358
Citat:
Originally posted by MattiasA@Jun 7 2007, 14:41
proinet & surftown vet jag har 1 månad.
Fel. Vi har ingen uppsägningstid. Det räcker med att man struntar i att betala fakturan, så sägs ens webbhotell upp automatiskt.
(Givetvis sänder vi påminnelsefakturor (av uppenbara skäl) som man då också ska strunta i, innan ens webbhotell sägs upp.)
jgabor är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2008-11-06, 18:50 #16
levonline levonline är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Mar 2007
Inlägg: 3
levonline levonline är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Mar 2007
Inlägg: 3
På Levonline har vi sju dagars uppsägningstid. Detta sammanfaller med förfallodatumet på fakturan, så vill man säga upp sitt abonnemang kan man göra det innan fakturan förfallit.
levonline är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 17:21.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017