FAQ |
Kalender |
![]() |
#11 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Hmm, en annan fråga är om det får kallas för kreditupplysning utan tillstånd från FI? Det finns många träsk men just det här med "kreditupplysningar" har blivit ett riktigt sumpträsk.
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#12 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Citat:
![]() ..måste tillstå mig att lyfta på hatten för snillrikedomen ...vem av er det nu är som står bakom.. |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#13 | ||
|
|||
Medlem
|
Å andra sidan har de en sida i menyn vid namn "Pris" där följande står:
Citat:
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#14 | ||
|
|||
Klarade millennium-buggen
|
Citat:
Citat:
![]() |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#15 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Fast företaget som har hand om kundtjänsten har minst 2 anställda, det behöver ju inte vara samma företag som driver sidan, vi hyr in vår kundtjänst av ett externt callcenter.
Citat:
Då finns bara följande: Inloggad Sök Mitt konto Mina Sökningar Kontakt Affärsvillkor Logga ut |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#16 | ||
|
|||
Flitig postare
|
Genom att titta på den skärmdumpen som Fabian har bifogat så anser i alla fall jag att det är solklart att det handlar om att försöka göra så att användaren inte upptäcker avtalet.
Jag tycker det borde finnas en lag som innebär att ett formulär som innehåller ett avtal måste placeras i nivå med submit-knappen så att man upptäcker det lätt. Dessutom tycker jag att det bör finnas en funktion som kräver att registreraren kryssar i en ruta som innebär att användaren godkänner avtalet. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#17 | ||
|
|||
Mycket flitig postare
|
Eftersom du uttryckligen sagt att du läst avtalsvilkåren som faktiskt finns på sidan så kan de ju med all rätt hävda att du ingått avtalet och förstått dess innebörd.
Men deras agerande är verkligen vidrigt och jag hoppas det finns någon instans (typ några stora tatuerade ryssar) som kan "rekommendera" dem att göra avtalet mer åskådligt. För det lär ju vara svårt att på något annat sätt dömma dem för att de tar del av andras försummelse. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#18 | |||
|
||||
Har WN som tidsfördriv
|
IMHO: Detta faller under "vilseledande marknadsföring".
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#19 | ||
|
|||
Mycket flitig postare
|
Nja, nu ska jag inte säga för mycket men på "bannern" nämndes det väl aldrig att det var gratis. Därmed har man inte gjort något fel vid själva marknadsföringen utan bara lurat den andra parten lite vid själva översenskommelsen - avtalet.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#20 | ||
|
|||
Supermoderator
|
Anmäle du dig som privat- eller företagskund? Som privatperson har du alltid möjligheten att hävda ångerrätt... Fast egentligen borde inte det hålla, men med tanke på hur Konsumentverket ylat om att man inte kan avtala bort ångerrätten, knappt ens på domänbeställningar, så borde det fungera bra här med, särskilt om de inte upplyser om ångerrätten enligt distansavtalslagen.
__________________
Bara döda fiskar flyter med strömmen. |
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|