Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Skicka ut nyhetsbrev

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2006-04-12, 08:00 #11
dP79 dP79 är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Nov 2004
Inlägg: 76
dP79 dP79 är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Nov 2004
Inlägg: 76
Citat:
Originally posted by Magnusson@Apr 11 2006, 22:38
Blir att värma på lite kaffe och pilla med det någon kväll helt enkelt. Tack för råden! Har du förresten någon erfarenhet av hur bra phplist hanterar större listor på 10-100k mailadresser? Jag har liksom tartareandesire hört att phplist kan vara lite ineffektiv för större listor?
Nä, och att hitta någon förstahandinformation i fallet verkar svårt. Dock vet jag de som använt phpmailer till stora utskick utan problem. Och förutom throttlingkoden så är ju det den känsliga delen.

Men ska inte vara några problem, då throttlingkoden fungerar och kör du som ett cronjob och fördelar t ex 100 000 utskick på 36 timmar så kan du ju nöja dig med en smtp server, runt 2800 mail i timmen.

Men sen om man skickar ut 100 000 mail då kanske man ska satsa på ett kommersiellt verktyg där man får support och annat, känns som man borde iaf lägga ner lite pengar på det.
dP79 är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 22:14.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017