| FAQ |
| Kalender |
|
|
#1 | ||
|
|||
|
Flitig postare
|
Jag ska ha ett script där det finns en länk och under den en tom ruta. När man klickar på länken, ska ett popup-fönster ploppa upp och där finns en dropdown meny, som vi säger att det till exempel har alternativen: ABC DEF GHI och om jag väljer DEF så ska det stå DEF i den rutan som var under länken på sidan. Jag vet ju hur man gör men dropdown och popup och sånt men just att få det valda alternativet att placeras i rutan. Det måste ju inte vara en ruta :P , men texten med det jag valt ska placeras under länken som jag tryckte på för att popupfönstret skulle komma upp.
Hjälp tack! Mvh Jennifer |
||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#2 | ||
|
|||
|
Medlem
|
Um, ska jag vara ärlig förstår jag inte riktigt vad du menar. Du vill ha en ruta under länkarna där det valda alternativet står? En div och getElementByID('element').innerHTML för att ändra den kanske?
|
||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#3 | ||
|
|||
|
Flitig postare
|
Det ska liksom stå det jag valde. Om jag valde DEF så ska det stå DEF någonstans. :P
|
||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#4 | ||
|
|||
|
Medlem
|
Ett bra ställe att börja är kanske att göra en vanlig drop-down? Och sen göra om den så det du valde står nånstans?
|
||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#5 | ||
|
|||
|
Flitig postare
|
Jo men jag vet ju inte hur jag gör just det. Hur man gör så att det ska stå nånstans.
|
||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#6 | |||
|
||||
|
Mycket flitig postare
|
Citat:
Kod:
<a href="popup.html" onclick="document.getElementByID('rutan').innerHTML='DEF';">DEF</a>
Du måste då givetvis ha en tag med id rutan: Kod:
<p id="rutan">Tom nu, med DEF om man klickar på DEF</p> |
|||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#7 | ||
|
|||
|
Medlem
|
Om du fortfarande inte anser att din fråga är besvarad, har du någon exempelsida vi kan få se på? T.ex. om du sett tekniken användas på andra sidor på nätet?
Mvh/ Niklas |
||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#8 | |||
|
||||
|
Mycket flitig postare
|
Märkte att ID var skrivet stort i mitt inlägg ovan, getElementByID() ska skrivas getElementById(), JavaScript är ju noga med små och stora bokstäver ;-)
|
|||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#9 | |||
|
||||
|
Klarade millennium-buggen
|
DEF
Behöver man inte referera till opener eller fungerar det verkligen att öppna ett nytt htmldokument i en popup och köra "document" för att hitta på den öppnande sidan? :huh: |
|||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#10 | |||
|
||||
|
Mycket flitig postare
|
Citat:
För att vara mer realistisk kan man skriva: DEF |
|||
|
|
Svara med citat
|
| Svara |
|
|