FAQ |
Kalender |
![]() |
#1 | ||
|
|||
Mycket flitig postare
|
normalt brukar det vara mest google sökningar på pluralis av en nyckelordsdomän men i mitt fall så är där 40ggr fler sökningar på singularisformen (vill inte skriva vilka domäner det rör sig om)
exempelvis: båt punkt se båtar punkt se vilken skall jag välja att bygga min sajt på? |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | |||
|
||||
Medlem
|
Skulle spontant säga att singular är enklare att branda gentemot plural. Utöver det så tror jag inte man behöver lägga alltför stor vikt på det, framförallt då EMDs inte är lika kraftfulla längre (även om det givetvis har en viss effekt).
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | ||
|
|||
Medlem
|
Att EMD:s bara har "viss effekt" är att underdriva. Det är fortfarande en stor fördel.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | ||
|
|||
Nykomling
|
Citat:
Tänk dock på att Google ibland slå ihop sökvolymer på singular/plural och inte riktigt avslöjar vilken form det söks mest på. Ett konkret exempel är t. ex. om du kollar ordet "bilar" så svarar Google bara på singularformen "bil", så man vet inte riktigt hur fördelningen ser ut. |
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|