Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Intressanta Resmål / Länder

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2013-04-20, 23:31 #1
Marcuss avatar
Marcus Marcus är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Nov 2003
Inlägg: 2 655
Marcus Marcus är inte uppkopplad
Supermoderator
Marcuss avatar
 
Reg.datum: Nov 2003
Inlägg: 2 655
Åk inte till Dubai om du inte bor åtminstone någon natt på Burj al Arab. Prova även deras sk "Culinary flight", där du äter 5-rätters och fördrink med varje rätt i en ny restaurang av de 9 möjliga att välja bland. Utan bokning på hotellet får du inte komma in på området/ön över huvud taget. Som gäst har du möjlighet att köra hotellets egna Lamborghini eller Ferrari eller varför inte bli runt-skjutsad i deras Bentley-limos.

Kan/Vill du inte bo där hela semestern så är en kombination mellan gamla Dubai och nya förmodligen en bra kombination. För att lätta upp med det lite mer typiska arab-världen och typiska turist-upplevelser med "desert-bashing" i jeep-safari där man hoppar över sand-dynerna. Glöm inte åksjuketabletterna om du lätt blir åksjuk

Har du förresten budgeten för det kan du välja helikopter-transfer från flygplatsen direkt till helikopter-plattan på taket på BaA. Smidigt och du slipper de flesta main-stream-turisterna. Du behöver inte ens släpa egen laptop eftersom det ingår i svitens kontorsdel...
__________________
[ Finanstips.se | Riktnummer.se | Väderlek.se | 3W.se | WWWW.se ]
. [ Marbella.se | ValutaGraf.se | Virusprogram.se | Malta Bolag.se | Växlingskontor.se ] .

Senast redigerad av Marcus den 2013-04-20 klockan 23:35
Marcus är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2013-04-21, 14:24 #2
Skinza.se Skinza.se är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Oct 2012
Inlägg: 154
Skinza.se Skinza.se är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Oct 2012
Inlägg: 154
Kan bara hålla med om att Japan är ett land värt att besöka. Väldigt annorlunda och intressant! Var i Tokyo och Kyoto i höstas och det var en resa värd att minnas.

Även Kuba är ett spännande resmål då det även där är väldigt annorlunda.
Kontrasten mellan Japan och Kuba är ganska stor om vi säger så...
Skinza.se är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2013-04-21, 17:02 #3
leonards avatar
leonard leonard är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Mar 2013
Inlägg: 190
leonard leonard är inte uppkopplad
Medlem
leonards avatar
 
Reg.datum: Mar 2013
Inlägg: 190
Kul tråd! Är själv en enormt inbiten backpacker trots att jag är ung! Har besökt en del ställen på moder jord, men det jag absolut kan rekommendera är mellanöstern.

För 1½ år sedan åkte jag iväg under 3 månaders tid till Jordanien, Libanon, Syrien och Iran. Samtliga var otroligt trevliga länder med en mycket genuin och glad befolkning. Tyvärr hade oroligheterna i Syrien nyligen brutit ut när jag var där, så jag kunde inte åka överallt p.g.a rebellaktivitet och det var jobbigt många checkpoints/kontroller.

Ett ställe jag rekommenderar i b.la Iran är Isfahan, de har väldigt fin arkitektur och världens underbaraste nougat.
Det som kan vara lite jobbigt är att om du är som mig, blond och svensk - blir väldigt uppmärksammad. Åtminstonde i Iran/Syrien, visst, det är charmigt och känns lite kul i början. Men efter ett tag blir det riktigt påfrestande.

Snart när jag får tid och lite mer ledighet så har jag planerat en resa i kaukasus-regionen, speciellt Armenien och Georgien verkar riktigt fint.

EDIT:
Lite kul kuriosa, i Iran så hängde jag och umgicks med ett par inhemska webbutvecklare faktiskt. Det var riktigt coolt att se hur dom arbetade med webb jämfört med oss i sverige, med tanke på hur speciellt landets internet fungerar. Exempelvis censur, filter, blockeringar och massa regelverk.

Senast redigerad av leonard den 2013-04-21 klockan 17:08
leonard är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2013-04-21, 22:29 #4
captaindoes avatar
captaindoe captaindoe är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Dec 2010
Inlägg: 431
captaindoe captaindoe är inte uppkopplad
Flitig postare
captaindoes avatar
 
Reg.datum: Dec 2010
Inlägg: 431
Fernando de Noronha är enligt mig ett av dem bästa ställena man kan besöka. Maxgräns på antal besökare som får vistas samtidigt, underbar dykning, stränder och natur.
captaindoe är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2013-04-22, 14:52 #5
Erik Stenman Erik Stenman är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2007
Inlägg: 2 154
Erik Stenman Erik Stenman är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2007
Inlägg: 2 154
Åk till Lappland eller gå Kungsleden. Eller till Alperna gör gör motsvarande.
Erik Stenman är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2013-04-23, 10:39 #6
eudrinks.se eudrinks.se är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Jun 2010
Inlägg: 76
eudrinks.se eudrinks.se är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Jun 2010
Inlägg: 76
Med den budgeten du har, hyr en lyxvilla vid Ohridsjön, Europas äldsta sjö:

http://www.guardian.co.uk/travel/201...ova-lake-ohrid

Missa inte smaka den utsökta, endemiska Ohrid öringen. Kombinera med turer till Albanien och Grekland.

http://www.youtube.com/watch?v=6OcoQnjEh1U

http://www.youtube.com/watch?v=yln4O4GP37g
eudrinks.se är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2013-04-26, 14:40 #7
cvnu cvnu är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Dec 2012
Inlägg: 348
cvnu cvnu är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Dec 2012
Inlägg: 348
Albanien är riktigt vackert, hyr en privat stuga, och du kommer inte ångra dig. Gästvänligheten är stor med.
cvnu är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2013-04-26, 15:59 #8
spajk spajk är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Jun 2006
Inlägg: 637
spajk spajk är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Jun 2006
Inlägg: 637
Eller så reser du till Sydafrika. Givetvis flyg i first class, eftersom du inte gillade "parasiter"/vanliga människor: kostnad: 55 000 kr.
Sen bor du på sir Richard Bransons lyxlodge Ulusaba, förslagsvis Cliff Lodge (http://www.ulusaba.virgin.com/en/ulu...es/cliff_lodge) för 41 000 kr per natt och person. Sen kan du ju alltid flyga till seychellerna efteråt för att vila upp dig.

Lycka till.
spajk är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 03:35.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017