Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Scam vid annons på blocket

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2011-06-19, 23:45 #21
BOM BOM är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Jun 2011
Inlägg: 43
BOM BOM är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Jun 2011
Inlägg: 43
Citat:
Ursprungligen postat av Internet Sweden Visa inlägg
Där har du faktiskt fel - de flesta bedrägeriförsök av den här sorten kommer från just Nigerianer bosatta i UK...

Jag vet inte vad du syftar på med Nigeriaupplägg, men Advance fee scams eller ursprungligen det vi kallar nigeriabrev (Spanish Prisoner) kallas för samlingsbegreppet 419-scams.
...
Hur kan du veta att jag har fel när du inte vet vad jag syftade på?
Nåja, jag är självklart inte expert på detta men här är mitt svar.

Nigeriabrev går ut på att offret betalar i förskott för olika påstådda avgifter, mutor mm innan offret sägs kunna få sin provision för den påstådda transfereringen till offrets konto (några pengar överförs dock aldrig).
Förutom nigeriabrev finns det andra varianter av Advance fee fraud, där Spanish prisoner är en äldre variant.

Scenariot jag beskrev i förra inlägget kan kanske klassas som advance fee fraud, då offer #2 betalar en köpesumma i förskott till kontot hos offer #1. Men alla förskottsbedrägerier är inte nigeriabrev.
Ditt påstående att niggrer, nej jag menar nigerianer, står bakom de flesta advance fee fraud, finns det belägg för det? För det låter smått rasistiskt.
BOM är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2011-06-21, 11:10 #22
MrBob MrBob är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Mar 2009
Inlägg: 459
MrBob MrBob är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Mar 2009
Inlägg: 459
Ursäkta mig.
Jag noterade nu att tråden var på flera sidor.
MrBob är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2011-06-21, 11:24 #23
Titusbramble Titusbramble är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Mar 2011
Inlägg: 156
Titusbramble Titusbramble är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Mar 2011
Inlägg: 156
Citat:
Ursprungligen postat av BOM Visa inlägg
Ditt påstående att niggrer, nej jag menar nigerianer, står bakom de flesta advance fee fraud, finns det belägg för det? För det låter smått rasistiskt.
Det må vara fördomsfullt men inte rasistiskt. Det finns vita Nigerianer som också innefattas i "nigerianer" precis som det finns svarta som innefattas i "Svenskar". Tröttsamt med det här PK snacket alltid och det är väl snarare din åsikt som är fördomsfullt som direkt anspeglar på svarta människor när någon nämner Nigerianer....

OT. Det heter ju "Nigeriabrev" av en anledning och jag kan säga dig att 90% av de scam-mail jag får är "nigeriabrev" resten är kärlekskranka ryskor.... Sen kanske personen vars efternamn är afrikanskt kanske kommer från Sudan eller Tanzania istället, det kan inte jag iallafall avgöra på grund av bristande kunskaper om efternamn i afrika, tyvärr.
Titusbramble är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2011-06-21, 23:43 #24
BOM BOM är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Jun 2011
Inlägg: 43
BOM BOM är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Jun 2011
Inlägg: 43
Titusbramble:
Jag sa inte att det VAR rasism utan att det "låter smått" rasistiskt, med tanke på att 99% eller så av befolkningen i Nigeria är svarta. Om någon påstår att folk från Sverige dricker för mycket sprit när de är utomlands, så är det ingen tvekan att man syftar på vita svenskar. Om någon påstår att folk från Nigeria stjäl mycket är det heller ingen tvekan om vilken hudfärg de syftar på.

Jag påstår inte att han i förra inlägget är rasist eller ens fördomsfull, jag bara ifrågasätter uppgiften att det är nigerianer som utför de flesta förskottsbedrägerier.
BOM är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2011-06-21, 23:52 #25
BOM BOM är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Jun 2011
Inlägg: 43
BOM BOM är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Jun 2011
Inlägg: 43
På sajten nån refererade till tidigare:
http://www.419eater.com/html/419faq.htm
visas en svart man hållandes en 419-skylt. I texten under påstås felaktigt att 419-fraud (Nigeriabrev) omfattar praktiskt alla former av bedrägerier där offren betalar i förskott, även postförskottsbedrägerier av varor, osv (och därmed även annonsbedrägerier).
Hela sajten tycks gå ut på att SVARTA människor står bakom de flesta förskottsbedrägerier.
På sidan "Trofé-rummet" (The Trophy Room) visas hundratals bilder på svarta människor som sägs ha begått brott. Och en slide show med bara svarta.
Även rasister har anpassat sig till dagens läge och använder numera subtilare uttryck än Ku-Klux-Klan gjorde en gång i tiden när de hängde svarta, bokstavligen. Nu hänger man istället ut svarta på nätet.

Det tycks råda viss förvirring kring begreppen "Advance fee fraud", "Nigeriabrev", "419-fraud" osv.
FBI har följande indelning där det framgår att "Nigeriabrev"/"419-fraud" bara är en av många olika bedrägerikoncept kallade "Advance fee fraud" (mina kommentarer i fetstil).
Detta är alltså en lista på de vanligaste bedrägerimetoderna, det finns många fler på fbi:s sida.
  • Telemarketing Fraud
  • Nigerian Letter or 419 Fraud: en variant av "Advance Fee Scheme" där stor summa pengar sägs ska föras ut ur ett land mot provision om offret hjälper till.
  • Identity Theft
  • Advance Fee Schemes: omfattar många olika bedrägerimetoder från olika delar av världen, bl.a. nigeriabrev och diverse köp/sälj-bedrägerier.
  • Health Care Fraud/Health Insurance Fraud
  • Redemption/Strawman/Bond Fraud

Senast redigerad av BOM den 2011-06-21 klockan 23:54
BOM är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2011-06-26, 17:18 #26
mindgems avatar
mindgem mindgem är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: May 2005
Inlägg: 162
mindgem mindgem är inte uppkopplad
Medlem
mindgems avatar
 
Reg.datum: May 2005
Inlägg: 162
Jag tror det är ett sätt att tvätta pengar, de betalar för dyra varor och du skickar intyg osv, sen gör de en refund request eller vad det heter och det går igenom eftersom de inte hunnit fått varan.

Då har de pengar tillbaka och kvitto att dra av.
mindgem är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2011-06-26, 19:30 #27
Timofey Timofey är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Feb 2006
Inlägg: 2 041
Timofey Timofey är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Feb 2006
Inlägg: 2 041
Nu på senare tid får jag hela tiden dessa mail och sms när jag lägger in annonser på Blocket. Finns det verkligen inga idéer om hur man kan spåra bedragarna och sätta dit dem? De lämnar ju namn och adress på den som ska ta emot objektet i Nigeria eller UK. Ibland även IP-nummer.
Timofey är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2011-06-26, 21:38 #28
Anders Karlsson Anders Karlsson är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Dec 2003
Inlägg: 422
Anders Karlsson Anders Karlsson är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Dec 2003
Inlägg: 422
En kompis berättade just att han hade svarat på ett exakt likadant mail som jag hade fått. Och det resulterade i att han fick ett "fake" email från paypal där det stod att pengarna hade kommit fram. Sedan ville "kunden" att min kompis skulle vidare befordra en del av pengarna till fraktbolaget via western union...
Anders Karlsson är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 23:40.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017