Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Köpavtal

Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2011-04-27, 19:25 #1
Andreas Andreas är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Nov 2003
Inlägg: 185
Andreas Andreas är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Nov 2003
Inlägg: 185
Standard Köpavtal

Jag är på jakt efter ett köpavtal.
Butiken skall sälja fysiska varor internationellt.

Behöver avtalet på engelska och även gärna svenska. Antar att det finns en uppsjö handlare som sitter på sådana.

Tack!

Andreas
Andreas är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2011-04-28, 22:34 #2
teddyjohan teddyjohan är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Oct 2007
Inlägg: 365
teddyjohan teddyjohan är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Oct 2007
Inlägg: 365
Skriv ihop ett utkast på vanlig svenska och gå till en jurist som får skriva ihop något som passar din verksamhet. Det är många gånger bättre än att förlita sig på något standardmässigt, och kan ofta löna sig i längden. Särskilt om du gör affärer över gränserna.

Mycket som är lätt att missa. Vilket lands lag gäller, vilken domstol (eller skiljenämnd), förekommer mer eller mindre bindande standardavtal i branschen (måste isf ev avtalas bort), juridiken ska översättas inte rakt av utan snarare med korrekt innebörd osv.

Det kan kosta en tusing eller två men då har du bra grund att stå på till framtiden och avtalen kan du förmodligen återanvända. Poängen med avtalet är ju att era rättigheter och skyldigheter ska konkretiseras, det är inte bra om du inte har täckning för alla rättigheter du vill ha och ännu värre om du får skyldigheter du inte vill ha, vilket du också kan få genom att inte avtala om det.

Om det är konsumenter du säljer till får du också tänka på att du faller under tvingande lagstiftning, antingen svensk rätt eller det andra landets rätt. Om det är det senare är det bäst att ha koll på vad som gäller i det andra landet (tämligen enkelt om det är inom Norden dock)

Senast redigerad av teddyjohan den 2011-04-28 klockan 22:36
teddyjohan är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2011-04-29, 01:47 #3
Conny Westh Conny Westh är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
Conny Westh Conny Westh är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
Advokat är bra att anlita men kostnaden lär hamna på minst 35000 kr per avtal. Det betalade jag ca år 2000 för att en advokat skulle skriva om ett standardavtal för konsulter så jag kunde använda det fritt i min verksamhet. Dvs de hade en bra förlaga att utgå ifrån, idag lär du någ få betala mer än så för ett skräddarsytt avtal.
Conny Westh är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 17:05.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017