FAQ |
Kalender |
![]() |
#11 | ||
|
|||
Nykomling
|
Finns en väldigt etablerad branch som sysslar med värdering av företag ... De använder sig av p/e-tal och p/s-tal. Googla på det, det kan vara bra som utgångspunkt, även om du inte har intäkt/vinst än.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#12 | ||
|
|||
Klarade millennium-buggen
|
En uppskattning av Inkomster från Google kan vara att ta antalet helt unika månadsbesökare och multiplicera med 0,50-2,00 kr. Är man försiktig så ta 0,50 kr/unik månadsbesökare. Då har man ett underlag som är realuistiskt för en normalsajt.
För att sedan värdera själva företaget så får man se tll de faktiska inkomsterna och den arbetsinsats som krävs för att nå ett visst resultat. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#13 | ||
|
|||
Mycket flitig postare
|
det är jäkligt svårt att värdera webbsidor.
man kan gå helt på det ekonomiska, som i vilken annan situation som helst. Vinst efter alla utgifter / år * multipel Finns det värdefull teknik? Är domännamnet värt något? Kundstock? Outnyttjad potential som kanske kan påverka slutsumman? Unik sida eller MFA. Finns många faktorer |
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|