FAQ |
Kalender |
![]() |
#1 | ||
|
|||
Medlem
|
Någon som vet om det är möjligt eller redan kör det? Alltså flera prestashop butiker med olika domäner till fast som sköter lagerhållningen mot en gemensam databas?
Helst skulle det även gå att ha olika beskrivningar på samma produkt på olika siter bara att lagertillgången uppdaterades och kontrollerades mot en gemensam databas. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Flitig postare
|
Vill minnas att det diskuterats om olika former av s.k. multishop i prestashop forumen ganska länge, och tyvärr utan resultat.
Utvecklarna har i princip gått ut med att multishop inte finns på kartan, det finns inga moduler som gör det heller, och det är i princip hur som svårt som helst med prestashops nuvarande uppbyggnad. Däremot kan det säkerligen gå att hitta på någon egen variant där man pekar två prestashop installationer mot delar av samma databas, men då krävs det nog en hel del egen kodning. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | ||
|
|||
Klarade millennium-buggen
|
OpenCart har det.
|
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|