FAQ |
Kalender |
|
![]() |
#1 | |||
|
||||
Mycket flitig postare
|
Visst underbart att använda - har sparat många timmar, men som TS upptäckt så innebär det att man inte kan organisera sitt skrivbord/mappsystem som man vill utan måste ha filerna i Dropboxen. Ett sätt att komma runt det är att använda alias/symbolic lincs/genvägar. Originalfilen i Dropboxen och den andra där man själv vill.
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Låter som du använder fel tjänst.
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | |||
|
||||
Mycket flitig postare
|
Du har kvar det. Gå in och kolla ditt konto via webben så ser du allt du har där. Dessutom kan du plocka fram de senaste versionerna av alla dokument.
Om din dator kraschar kan du installera dropbox på en ny dator och logga in med dina uppgifter så kommer allt ner som fanns i dropboxen på den gamla datorn Om du skulle radera allt i dropboxen och sedan låta den synka så kommer du trots allt att kunna ta fram de senaste dokument som du har raderar. Som sagt, logga in via webben och titta runt hur ditt material är sparat |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | ||
|
|||
Klarade millennium-buggen
|
Älskar dropbox, så underbart med versioner och återvinning av raderade filer. Har hela dokument-mappen i Dropbox, både synk till hemdator och totalbackup samtidigt.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | ||
|
|||
Medlem
|
Dropbox kräver att du lägger de filer du vill synka i dropbox-mappen. Dessa filer finns sedan både på hårddisken och på Dropbox servern. Ett alternativ (om man inte använder linux) är SugarSync.com som fungerar på samma sätt men där man själv kan ange vilka mappar som ska synkas och därmed kan ha kvar sitt mappsystem som man vill. (Jämförelse http://www.sugarsync.com/sync_comparison.html)
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#6 | ||
|
|||
Mycket flitig postare
|
Tacksam för alla bra svar. Jag har fattat galoppen nu. Jag kör mac och har en extra hårddisk med timemachine inkopplat så hela mitt system är backat. Jag är mest orolig vid stöld eller brand så därför vill jag ha en extra kopia på nätet. Dropbox verkar ju väldigt bra, men ska kolla om jag borde ha en tredje backup på något annat ställe på nätet. Någon som vet en vettig backup som inte kostar skjortan?
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#7 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Det låter som att du istället borde titta på http://b4.crashplan.com/consumer/index.html eller www.mozy.com. Det är nog mer de tjänster du egentligen är ute efter. Beroende på hur mycket utrymme du behöver blir det billigare också.
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#8 | ||
|
|||
Mycket flitig postare
|
Citat:
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#9 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
||||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|