Citat:
Ursprungligen postat av Fjäll
När Google indexerar sidor på en domän kan de rata några för att det finns för lite innehåll/text på någon sida? eller har detta ingen betydelse? Har någon sida som jag lagt upp lite texter som inte är helt genomarbetade, utan tanken var att de skulle kompletteras senare. Vad är egentligen googles urval då de indexerar de flesta sidor jag har på den domänen men inte alla?
|
Generellt sätt nej. Det ska nog vara väldigt lite text på sidan för att Google ska rata den bara för den sakens skull. Det kan istället vara positivt om Google ser att en sida förbättras/skrivs mer på.
Även mina äldsta och starkaste sidor saknar runt 5% av sidorna i sitt index, de starkaste sidorna är alltid indexerade medans några sidor som kräver 5-6 klick från startsidan ligger risigt till. De hoppar in och ur index lite då och då. Det får man räkna med, särskilt om man har sajter med ett par hundra undersidor