FAQ |
Kalender |
![]() |
#1 | |||
|
||||
Nykomling
|
THELAND lovade mig per telefon att jag som kompensation för en helvetes massa dumheter från hans sida skulle få gratis webhotell i resten av mitt liv!
Jag har alltså inga vittnen på att han har sagt så till mig, men hans formulering i mailet nedan talar ju för det iaf. Citat:
En timme förflyter! Citat:
Här på forumet däremot hävdar han i stället att jag har FULL rätt att skriva vad jag vill på min site. Han bekräftar att det har strulat. Då anser jag att det ovan FALLER. Citat:
Är inte detta ett direkt avtalsbrott? Vad säger lagboken om det, ni som kan det? Vad kan påföljden bli? |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | |||
|
||||
Bara ett inlägg till!
|
Det känns som om inte hela sanningen kommer fram här, och det verkar snarare som att du skrivit ner webbhotellet via din sida(?)..
I så fall är det sandlådenivå och att jämföra med skitsnack bakom ryggen på sin polare. Lägg ner denna onödiga fajt och bytt webbhotell istället!! |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | ||
|
|||
Nykomling
|
Näe, helt rätt. Hela sanningen kommer inte fram, MIN version kommer fram.
Men han svarar inte på mail särskilt ofta, han svarar inte på frågor särskilt ofta eller specifikt. Men de där två mailen kom efter varandra, när jag fick det osannolika erbjudandet om gratis webutrymme ville jag ha det både på mail och på papper. Och JA, jag skriver ner honom på min site. Har du läst vad han har utsatt mig för? Jag HAR frågat honom vad han har emot mig, han har inget emot mig säger han. ![]() ![]() Men nåt är det väl när hans databaser funkar och inte mina, och när min site går ner i 10 timmar och hans bara i en minut. Jag vill också ha den saknade pusselbiten. För jag VET inte vad det här handlar om. THELAND - berätta det för oss! OFFENTLIGT! |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | ||
|
|||
Mycket flitig postare
|
Muntliga avtal håller (även om de är svårare att bevisa än skriftliga). Däremot måste både parterna kunna bryta avtalet enligt villkoren, man kan alltså inte skriva avtal som gäller för evigt utan möjlighet för ena parten att bryta det.
Rent lagligt är det alltså inga problem att lova gratis webbhotell och fem minuter senare säga upp avtalet enligt affärsvillkoren. För övrigt håller jag med föregående talare, gå vidare och fokusera på din sajt. Möjligen kan du se om du kan få någon annan kompensation enligt avtalet, att du eventuellt snackat skit om honom har ingen betydelse för det. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Skandinaven - Men allvarligt talat...ser du någon annan missnöjd kund skriva ut sitt webhotell på det sätt du gör ?
När du är missnöjd - så lös problemet - Byt webbhotell ! Du misskrediterar även dig själv genom att flama på det sätt du gör och framstår som en mindre angenäm person. Jag förstår inte vad du försöker få fram med dina skärmdumpar !? Det är väl ganska uppenbart att det handlar om två olika maskiner. Jag känner inte till Theland och vet inget om deras verksamhet, men jag tycker att du lägger ner för mycket energi på något som är meningslöst - ALLA webhotell får driftsstopp.. Och med tanke på att den aktuella domänen bara är drygt en månad gammal och att du under hela augusti hade en uptime på 99.87% enligt GIGRIB..så det här är första driftstoppet du har för sidan och då lever du rövare... Och om du ska hävda avtalsbrott - vänd dig då till en jurist ! Att ta upp detta i andra forum är ju bara dumt och helt verkningslöst ! Jag hoppas att du hittar ett bra webhotell för din sida ! |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#6 | ||
|
|||
Klarade millennium-buggen
|
Jag håller med de andra. Läser man denna och den andra tråden så inser man direkt att ditt problem är inte längre med webbhotelllet utan ditt eget, då du inte släpper det; du måste gå vidare. Det tar 5-8 timmar att byta webbhotell, men ompekning av .se domän och allt. Vaför inte göra det från början när det strulade och lägga ner din energi på att få det att fungera direkt, istället för att lägga ner så mycket tid på att skriva "skit" och ens bry sig. Jag fattar inte att du orkar hålla på.
Och sedan heter inte din sida "blocket" eller "lunarstorm". Du förlorar inte tusentals kronor om dagen. Det är en ny sida, med nog ganska så liten eller obefintlig inkomst, så att börja prata advokater, ersättningar mm., känns för min del löjligt. Kostar mer än vad det smakar. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#7 | ||
|
|||
Nykomling
|
Ni har rätt. Jag släpper det här nu.
Jag överreagerade, men han HAR gjort jävligt mycket konstiga grejer mot mig. |
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|